Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Co trzeba wymienić w autach z USA?

Spis treści

Co trzeba wymienić w autach z USA?

Import aut ze Stanów Zjednoczonych to coś, czym interesuje się coraz więcej Polaków. Jednak sprawa takiego zakupu to rzecz nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku samochodów z Niemiec, dajmy na to. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi aspektami, z jakimi wiąże się sprowadzanie aut zza oceanu i co należy w takich pojazdach wymienić, aby nadawały się na polskie drogi. Gotowy? No to rozsiądź się wygodnie, zapnij pasy i jedziemy!

Przepisy a import pojazdów z USA

Jako że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, rynek motoryzacyjny i przepisy na Starym Kontynencie są ujednolicone. Oznacza to, że kwestia sprowadzenia auta z krajów UE nie wiąże się z koniecznością dostosowywania pojazdu. Zupełnie inaczej wygląda sprawa samochodów amerykańskich. Niestety sporo modeli w atrakcyjnych wersjach nie jest dostępnych w Europie, więc trzeba je sobie sprowadzić na własną rękę i siłą rzeczy kupić stosowne części zamienne, aby można nimi było legalnie poruszać się po europejskich trasach. Uszkodzone samochody, naturalnie, również się pod to kwalifikują. Mimo że producenci starają się znaleźć jakiś wspólny grunt, auta z USA wciąż znacząco różnią się od tego, co gwarantuje dopuszczenie samochodu do ruchu w Polsce.

Ogólnie rzecz ujmując, kodeks drogowy jest dość precyzyjny i na jego podstawie można wywnioskować, że auto dopuszczone do ruchu powinno być tak zbudowane i wyposażone, aby nie naruszało porządku na drodze, a tym bardziej nie stwarzało zagrożenia bezpieczeństwa osób w samochodzie, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sprowadzenie auta powinno też wiązać się z dostosowaniem go pod obowiązujące normy spokoju publicznego (auta z USA potrafią być dosyć głośne…) oraz normy wydzielania szkodliwych substancji.

Co równie ważne w imporcie aut ze Stanów, to fakt zapewnienia optymalnego pola widzenia kierowcy oraz łatwego posługiwania się wyposażeniem. Tu chodzi o podstawy, czyli układ kierowniczy, hamulce, sygnalizacja i oświetlenie drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Do tego trzeba pamiętać, że import pojazdu nie może wiązać się też powodowaniem zakłóceń radioelektrycznych bardziej, niż to zostało określone stosownymi przepisami.

Jakie przeróbki musi przejść amerykańskie auto?

Firmy zajmujące się transportem aut ze Stanów są oczywiście w pełni świadome wyżej wymienionych kwestii. Wiedzą stąd, czego powinni oczekiwać ich klienci. Przyzwoity importer nie będzie ukrywał faktów. Nie powie, że wystarczy kupić naprawdę dobry olej silnikowy i po sprawie. Zwłaszcza wylicytowany pojazd dla zaawansowanych miłośników motoryzacji może wymagać większej liczby przeróbek, aby stał się w pełni funkcjonalnym środkiem transportu.

W każdym razie dwie najbardziej podstawowe modyfikacje to:

  • miara odległości

Na pewno trzeba będzie zacząć od wymiany systemu wskaźników. Rzecz w tym, że w USA powszechną miarą odległości są mile, podczas gdy w Europie są to kilometry. Nie można mieć prędkościomierza w milach. Skalowanie musi odbywać się w standardzie km/h.

  • światła

Równie ważna jest sprawa świateł, które w USA są symetryczne. Europejskie standardy narzucają jednak konieczność posiadania reflektorów asymetrycznych. Światła postojowe połączone z kierunkowskazem także trzeba dostosować. Na szczęście są w Polsce wyspecjalizowane warsztaty, które zajmują się takimi przeróbkami. Jeśli zaś mowa o samochodzie bardziej pospolitym, części zgodne z przepisami można znaleźć u jego europejskich odpowiedników.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone