Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Czy auta z USA wymagają tylko przeróbki lamp? Odpowiadamy

przeróbki aut z usa

Wiele osób, które zamierzają sprowadzić pojazd z USA, żyje w przeświadczeniu, że wykupując prom cumujący w polskim porcie, będą mogli odebrać auto i wrócić nim „na kołach”. Nie jest to niestety prawda, przynajmniej w znacznej większości przypadków. Samochody amerykańskie różnią się bowiem konstrukcyjnie do aut europejskich. I nie chodzi tu o kwestię estetyczną, a prawną. Zastosowane w nich rozwiązania nie odpowiadają europejskiemu prawu drogowemu, dlatego pojazdy takie nie są dopuszczone do ruchu. Przeróbka lamp samochodów amerykańskich jest oczywista, czy jednak na tym się kończy?

Przeróbka lamp samochodów z USA

Lampy amerykańskie a europejskie są zupełnie różne. Konstrukcja świateł w pojazdach zza wielkiej wody nie spełnia norm unijnych, dlatego pojazdy wymagają stosownych przeróbek, zanim będzie można ich używać. Lampy mijania amerykańskie są symetryczne i świecą na wprost. Unijne prawo wymaga, by doświetlały także pobocze.

Inna jest także konstrukcja kierunkowskazów. Problem polega na tym, że świecą one jednocześnie ze światłami postojowymi. Duża część pojazdów amerykańskich posiada także tylne kierunkowskazy w kolorze czerwonym. Oczywiście nie pasuje to do europejskich norm, które wymagają wszystkich lamp wskazujących obrany kierunek jazdy w kolorze żółtym.

Europejskie prawo drogowe wymaga także posiadania tylnego światła przeciwmgłowego w obowiązkowym wyposażeniu, podczas gdy takie lampy montowane są jedynie w niektórych amerykańskich modelach. Przeróbki wymagają zatem światła mijania, kierunkowskazy, a także konieczne będzie dodanie światła przeciwmgielnego tylnego.

Auta z USA – jakie inne przeróbki?

Samochody z USA mogą wymagać przeprowadzenia jeszcze innych modyfikacji. W dużej części pojazdów pojawi się konieczność przeróbek mechanicznych. Dotyczy to np. wskaźnika prędkości. W USA stosowaną jednostką są mile, zatem licznik wskazuje prędkość auta w milach na godzinę. Niektóre samochody posiadają dodatkowo wskaźnik w kilometrach, ale jest to rozwiązanie stosowane sporadycznie.

Takie auta nie wymagają przeróbki, dwie skale są dopuszczone, jeśli jednak samochód nie posiada wskaźnika kilometrowego, będzie on wymagał przeróbki. Koniecznie analizie będzie wymagała emisyjność spalin. Amerykańskie prawo pod tym względem jest o wiele bardziej wyrozumiałe, niż europejski i pojazdy, które tam uchodzą za niskoemisyjne, w warunkach europejskich mogą nie być dopuszczone do ruchu ze względu na zbyt duży stopień generowanych spalin.

W takim przypadku konieczna będzie modyfikacja wydechu i filtrów. Wiele pojazdów amerykańskich posiada także założone opony, które nie spełniają norm. Chodzi tu o zbyt mały indeks, który nie jest dopuszczony europejskim prawem. Należy liczyć się także z koniecznością wymiany opon.

Dla wygody

Powyżej zostały opisane przeróbki, które wymagane są przez prawo, by auto mogło zostać dopuszczone do ruchu w warunkach europejskich. Importerzy muszą liczyć się także z faktem, że niektóre samochody mogą wymagać prac adaptacyjnych, które nie są obowiązkowe, ale dla wielu kierowców będą konieczne, by zapewnić sobie komfort prowadzenia pojazdu.

Chodzi tu m.in. o dźwignię zmiany biegów zarówno w pojazdach z rozwiązaniem automatycznym, jak i manualnym. W tym pierwszym przypadku chyba wszystkie pojazdy posiadają drążek ulokowany przy kierownicy, w tym drugim duża część. Dla kierowców europejskich może to być naprawdę duże utrudnienie. Amerykańskie pojazdy nie posiadają także dodatkowej chłodnicy, co może wykluczać dynamiczną jazdę. Wielu kierowców będzie potrzebowało zatem uzupełnić także ten element.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Strony www Warszawa