Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Dywaniki samochodowe. Ich rodzaje, funkcja i wskazówki, jak je kupować!

Podłogowe dywaniki samochodowe pełnią znacznie istotniejszą funkcję niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie bez powodu są one nieodłącznym elementem wyposażenia każdego pojazdu. Co ważne, na rynku znajdziemy dywaniki wykonane z różnych materiałów. Czym się różnią między sobą, na jakie rozwiązanie warto postawić i jak kupować dywaniki samochodowe, aby spełniały swoje zadanie? Za chwile wszystkiego się dowiesz!

Spis treści

Dywaniki samochodowe i ich funkcja

Podstawową funkcją dywaników samochodowych jest oczywiście ochrona fabrycznej wykładziny podłogowej auta przed zniszczeniem. Jej wymiana to skomplikowany proces i lepiej zrobić wszystko, aby przez cały okres użytkowania samochodu nie stało się to koniecznością. Dobrze dopasowane dywaniki samochodowe pozwalają tego uniknąć. To właśnie one chronią podłogową wykładzinę samochodu przed różnymi zabrudzeniami, wilgocią i szybkim zużyciem. Przy czym taki podstawowy komplet dywaników do samochodu składa się z:

  • dywaników przednich – dla kierowcy i pasażera (dywanik dla kierowcy ma inny kształt niż dywanik dla pasażera)
  • dywaników tylnych – dla pasażerów (mają one inny kształt niż dla pasażera przedniego)

W niektórych zestawach znaleźć można także dywanik na tylny tunel. W sprzedaży dostępne są również maty bagażnika, które pozwalają na zabezpieczenie wykładziny także w tej przestrzeni samochodu.

Rodzaje dywaników samochodowych

  • Dywaniki gumowe – dywaniki gumowe to najpopularniejszy wybór wśród kierowców. Są one niezwykle odporne na ścieranie, łatwe do czyszczenia i bardzo praktyczne, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy wnętrze samochodu jest narażone na wilgoć i błoto.
  • Dywaniki welurowe – określane także jako dywaniki tekstylne to wybór dla tych, którzy cenią sobie komfort i elegancję. Są one miękkie i wygodne dla stóp, ale też bardziej narażone na zabrudzenia i trudniejsze do utrzymania w czystości.
  • Dywaniki welurowe z gumowym zabezpieczeniem – w sprzedaży dostępne są również dywaniki welurowe zaopatrzone w spodnią warstwę z gumy, która zapobiega ślizganiu się dywaników i zabezpiecza przed niewielką ilością wilgoci. Sprawdzą się one w czasie jesieni lub na wiosnę, jednak zimą takie zabezpieczenie może być niewystarczające.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywaników?

Oprócz materiału, z jakiego są zrobione, istnieje jeszcze kilka zasadniczych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie dywaników samochodowych. Oto kilka z nich!

Dopasowanie

Dywaniki powinny idealnie pasować do podłogi Twojego samochodu. Dobrze dopasowane dywaniki zapewniają lepszą ochronę i wyglądają estetycznie, ponadto nie przesuwają się i nie blokują pedałów. Możesz wybrać dywaniki uniwersalne lub dedykowane, które są specjalnie zaprojektowane do konkretnego modelu pojazdu.

Rant (brzeg)

Rant to podwyższenie na krawędziach dywanika, które pomaga zatrzymać wodę, błoto i inne zabrudzenia na dywaniku, zamiast pozwolić im przedostać się na podłogę samochodu. Dywaniki z rantem są szczególnie przydatne w czasie zimy, jesieni i pierwszych tygodni wiosny.

Tłoczenia antypoślizgowe

Tłoczenia antypoślizgowe mogą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy, zapobiegając przesuwaniu się stóp kierowcy. Są one szczególnie ważne w dywanikach gumowych i kauczukowych, które mogą być śliskie, gdy są mokre.

Otwory na mocowanie

Dywaniki wyposażone w otwory do fabrycznego mocowania pozwalają na bezpieczny montaż i uniemożliwiają przesuwanie się dywaników.

Wygodny zakup dywaników samochodowych – iParts.pl

W ofercie sklepu internetowego z częściami samochodowymi iParts.pl znaleźć można wysokiej jakości dywaniki samochodowe dla różnych marek i modeli samochodów, a także dywaniki uniwersalne – zobacz więcej na https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/dywaniki-podlogowe,102692.html. Przy czym są to zarówno dywaniki gumowe, jak i welurowe. Oprócz tego w sklepie dostępne są akcesoria do dywaników – w tym mocowania, które zapobiegają ich przesuwaniu oraz maty bagażnika. W ten sposób można kompleksowo zaopatrzyć się w cały zestaw dywaników.

Jeśli nie wiesz jaki komplet dywaników będzie pasował do Twojego samochodu, skorzystaj z wyszukiwarki części iParts.pl. Wpisz dywaniki samochodowe oraz podaj markę i model samochodu. Pamiętaj, że odpowiednie dopasowanie dywaników samochodowych do swojego auta to gwarancja bezpieczeństwa i pełnego komfortu jazdy.

 

Artykuł sponsorowany

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone