Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Kupno auta z zagranicy – na co zwracać uwagę?

Polska to kraj, który stoi importem samochodów. Każdego roku nad Wisłę trafiają setki tysięcy aut osobowych sprowadzanych z zagranicy. Handlarze przywożą je głównie z Niemiec, lecz w ostatnich latach na popularności zyskują też kraje Beneluksu, Francja, czy Stany Zjednoczone. Na co zwracać uwagę przy zakupie samochodu z zagranicy? Odpowiadamy.

Spis treści

Zakup auta z zagranicy – gdzie go szukać i na co zwracać uwagę?

W opinii kierowców za granicą, na przykład w Niemczech, dużo łatwiej jest znaleźć auta używane w dobrym stanie. Nie jest to w pełni prawda, lecz rzeczywiście samochody zagraniczne potrafią być naprawdę kuszące. Gdzie ich szukać? Najlepiej sprawdzić w tym celu lokalne portale aukcyjne. W każdym kraju działa zupełnie inna strona, która służy do wystawiania ogłoszeń motoryzacyjnych. To właśnie na nich dostępnych jest najwięcej samochodów, które można błyskawicznie przejrzeć.

 

Szukając dobrego auta za granicą, nie można tracić czujności. Pomimo tego, że faktycznie przeciętny samochód zza Odry jest w lepszym stanie niż auta na polskim rynku wtórnym, wiele z nich ma swoje wady. Opuszczenie gardy może skończyć się zakupem samochodu, którego stan jest daleki od idealnego.

 

Dlatego przeglądając auta w sieci, warto dokładnie sprawdzać informacje na ich temat. Samo przejrzenie rzeczy takich jak książka serwisowa może nie okazać się wystarczające. Warto sprawdzić na przykład historię pojazdu. W tym pomoże rządowa strona historiapojazdu.gov.pl. Ma ona dostęp do baz danych z wielu państw w Europie. Dzięki temu można sprawdzić, czy samochód nie brał na przykład udziału w poważnym wypadku.

 

Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą zaprzyjaźnionego mechanika. Godny zaufania specjalista od samochodów znacząco pomoże w ocenie rzeczywistego stanu oglądanego auta. Jednocześnie będzie głosem rozsądku i pozwoli stonować optymizm wynikający z podekscytowania zakupem nowego auta.

Jak przewieźć auto do Polski?

Gdy auto zostanie już zakupione, mamy kilka sposobów przewiezienia go do kraju. Bardzo rzadko zdarza się, że samochód nie został wyrejestrowany w kraju zamieszkania poprzedniego właściciela. Wtedy, jeśli auto posiada też polisę OC i ważne badanie techniczne, do Polski można wrócić na kołach. Jest to jednak niezwykle rzadkie i lepiej nie brać tego za pewnik. Zamiast tego częściej na kołach wraca się po wykupie OC krótkoterminowego i specjalnych tymczasowych tablic wywozowych. Ważność takowych wynosi 5 bądź 30 dni i można korzystać z nich również w Polsce. Dzięki nim z łatwością nie tylko uda się wrócić nad Wisłę, ale też załatwić wszystkie formalności.

 

Alternatywą dla tymczasowych tablic jest skorzystanie z lawety. Takie rozwiązanie to też jedyna opcja, gdy stan techniczny auta nie pozwala na bezpieczne dojechanie nim do Polski. Koszt lawety zależy od wybranej opcji. Pojazd można pożyczyć np. od znajomego, wypożyczyć z wypożyczalni, czy też skorzystać z usług przewoźnika. Za każdym razem trzeba jednak liczyć się z niemałym wydatkiem. Przez to jest to dobra opcja głównie w przypadku więcej wartych modeli.

Jakie formalności trzeba spełnić przy zakupie auta za granicą?

Kupując auto za granicą, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, których pominięcie może utrudnić jego rejestrację. Przede wszystkim warto się upewnić, czy otrzymaliśmy komplet dokumentów od dotychczasowego właściciela. Należy do nich dowód rejestracyjny, karta pojazdu, jeśli została wydana dla tego auta, a także zaświadczenie o jego wyrejestrowaniu w kraju zamieszkania właściciela.

 

Oczywiście trzeba też zabrać ze sobą rachunek, fakturę VAT marża lub umowę kupna-sprzedaży. Jeśli to możliwe warto postawić na dokument dwujęzyczny. Oszczędzi to nieco formalności po powrocie do kraju. W przygotowaniu odpowiednich dokumentów pomoże strona autoumowa. Można na niej znaleźć wzory wielu potrzebnych przy zakupie auta umów.

Co zrobić, gdy samochód trafi do Polski?

Gdy samochód przetransportujemy, czas niezwłocznie zająć się jego rejestracją, a także dostosowaniem do przepisów obowiązujących w kraju. To dotyczy szczególnie aut sprowadzonych np. ze Stanów Zjednoczonych. Zmiany dotyczą przede wszystkim oświetlenia, które różni się w Europie. Więcej o formalnościach związanych ze sprowadzeniem auta z USA można dowiedzieć się na stronie https://autoumowa.pl/sprowadzenie-auta-z-usa/.

 

Jeśli chodzi o kwestie związane z rejestracją, to nie obędzie się bez zatrudnienia tłumacza przysięgłego. Powinien on przetłumaczyć dowód własności samochodu, kartę pojazdu jeśli ją wydano, a także inne dokumenty. Trzeba też opłacić akcyzę. Jej wysokość uzależniona jest od zamontowanej w samochodzie jednostki napędowej i jej pojemności. Jeśli wynosi ona do 2000 cm3, to należy opłacić akcyzę w wysokości 3,1% wartości auta. Z kolei gdy pojemność silnika jest wyższa, stawka rośnie aż do 18,6%. Oczywiście samochód trzeba też zarejestrować w wydziale komunikacji urzędu odpowiadającego miejscu zameldowania. Najpóźniej w dniu rejestracji trzeba też wykupić polisę OC.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone