Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Model S Plaid – Tesla bije kolejne rekordy.

 

Model S został zaprezentowany już w 2012 roku. Przez kolejne lata otrzymywał wiele istotnych aktualizacji oraz przeszedł jeden lifting. Pomimo okazjonalnych eksperymentów Tesli, takich jak Cybertruck czy nowy Roadster – Model S pozostaje flagowym sedanem tej firmy. Wprowadzenie nowej specyfikacji Plaid przełamało wiele barier, jeżeli chodzi o osiągi pojazdów elektrycznych.

Foto: Tesla.com

 

Zanim zagłębimy się w liczby, podsumujmy naprawdę imponujące modyfikacje modelu S Plaid. Nowa wersja Tesli jest niższa, dłuższa i lżejsza. Otrzymała nowy tylny dyfuzor oraz spoiler z włókna węglowego. Koła mają teraz szerokość 9,5 cala z przodu i 10,5 cala z tyłu. Tesla od podstaw przeprojektowała wnętrze, aby uczynić je bardziej luksusowym i przestronnym – w rzeczywistości firma twierdzi, że jedynymi zachowanymi częściami są szyny przednich siedzeń. Deska zmieniła design – posiada duży, centralny wyświetlacz ułożony horyzontalnie oraz mniejszy monitor dla kierowcy. Największą zmianą stylistyczną wnętrza jest kontrowersyjna kierownica w kształcie wolantu. Z rozstawem osi nieco dłuższym od Mercedesa Klasy E, Tesla posiada wybitnie przestronne wnętrze. Brak konwencjonalnego układu napędowego oznacza mnóstwo miejsca dla pasażerów – zwłaszcza na tylnych siedzeniach.

 

Foto: Tesla.com

Model S Plaid jest obecnie najszybszym seryjnym sedanem w sprzedaży. Wyposażony w duży zestaw akumulatorów o mocy 100 kWh, trzy silniki do napędzania wszystkich czterech kół i 1020 koni mechanicznych – do setki rozpędza się w 2 sekundy. Pojedynczy przedni i podwójny tylny silnik Plaid’a to zasadniczo mocno zmodyfikowane wersje tych, które można znaleźć w Modelu 3/Modelu Y. Jednak w Modelu Plaid są one wyposażone w nowatorskie tuleje z włókna węglowego. Układ chłodzenia i ładowania akumulatorów został również zmodyfikowany, co znacznie wpłynęło na zasięg samochodu oraz stałą wydajność silników bez utraty mocy. Tesla deklaruje 630 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu.

Foto: Tesla.com

Model S Plaid dopełnia zmienione zawieszenie pneumatyczne z adaptacyjnymi amortyzatorami oraz opony Michelin Pilot Sport 4S.

Tesla Model S Plaid 2022 – Liczby

  • Cena: 569 990 PLN
  • Układ napędowy: trójsilnikowy akumulator 100 kWh | napęd na wszystkie koła
  • Moc: 1020 HP
  • Ilość miejsc: 5
  • Zasięg szacowany: 637 km
  • 0-100 km: 2,01 sekundy
  • Prędkość maksymalna: 322 km/h
  • Współczynnik oporu: 0,208 Cd
  • Waga: 2162 kg
  • Paliwo: 230V/480V

Technicznie patrząc jest to sportowy sedan, aczkolwiek jego osiągi wyprzedzają którykolwiek z jego napędzanych benzyną odpowiedników, takich jak BMW M5 lub Mercedes-AMG E63 S. Taycan Turbo S pozostaje blisko, ale Plaid nie ma sobie równych. Dowodem na to jest czas uzyskany na torze Nürburgring w Niemczech. Model S Plaid ustanowił rekord najszybszego okrążenia pojazdem elektrycznym z czasem 7:35,579.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone