Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Na co uważać, importując auto z USA? Formalności, koszty, procedury

Zakup samochodu z USA może wydawać się kuszącym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o ciekawe, niedostępne lokalnie modele. Jednak przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi aspektami importu auta zza oceanu. Czy jesteś gotów na formalności, dodatkowe koszty i konieczność dostosowania pojazdu do europejskich norm? Zapoznaj się z pełną analizą w naszym artykule, a dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy sprowadzaniu samochodu ze Stanów Zjednoczonych.

Spis treści

Różnice w konstrukcji i wyposażeniu aut z USA

Amerykańskie samochody różnią się znacząco od tych oferowanych w Europie. Wynika to z odmiennych norm i przepisów obowiązujących za Oceanem, które wpływają na specyfikację pojazdów. Jedną z najbardziej zauważalnych różnic jest brak świateł przeciwmgielnych tylnych, obowiązkowych w krajach Unii Europejskiej. Reflektory w autach z USA są symetryczne, podczas gdy w Europie mają konstrukcję asymetryczną, lepiej oświetlającą pobocze drogi. Kolejną cechą charakterystyczną są czerwone kierunkowskazy tylne, w przeciwieństwie do żółtych, montowanych w samochodach europejskich.

Producenci często dopasowują także zawieszenie do specyficznych warunków panujących w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie modele mają zazwyczaj miękkie, komfortowe zawieszenie, podczas gdy w Europie preferuje się bardziej sportową i dynamiczną charakterystykę. Różnice dotyczą również zabezpieczeń antykorozyjnych, gdyż samochody z USA nie muszą spełniać tak rygorystycznych norm w tym zakresie. Ponadto w niektórych przypadkach zmianie ulegają rozwiązania techniczne, a dostępność określonych podzespołów może być ograniczona, co utrudnia późniejszy serwis i naprawy poza autoryzowanymi stacjami obsługi.

Formalności i koszty związane z importem auta z USA

Sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych wiąże się z licznymi formalnościami i dodatkowymi opłatami. Pierwszym krokiem jest zakup pojazdu, który można przeprowadzić na kilka sposobów, np. na aukcjach internetowych, za pośrednictwem firm specjalizujących się w imporcie aut z USA lub bezpośrednio od właściciela. Niezależnie od formy transakcji konieczne jest uiszczenie prowizji, która może wynosić od 300 do 700 dolarów dla domu aukcyjnego, około 30 dolarów dla banku oraz 400 dolarów dla pośrednika.

Kolejnym etapem jest transport samochodu do portu w USA, który kosztuje średnio od 200 do 800 dolarów, oraz fracht morski do Europy, którego cena waha się między 950 a 1450 dolarami. Po dotarciu auta do jednego z europejskich portów należy opłacić cło w wysokości około 10% wartości pojazdu. Następnie dochodzi akcyza, która dla samochodów standardowych wynosi 3,1% albo 18,7% jego ceny, a dla pojazdów zabytkowych jest zwolniona.

Niezależnie od rodzaju auta obowiązkowy jest podatek VAT – 23% dla standardowych modeli lub 8% dla zabytkowych. Takie stawki obowiązują w Polsce i są one dość wysokie w porównaniu ze stawkami obowiązującymi w innych krajach zachodnich. Warto rozważyć opłacenie podatku VAT m.in. w Niemczech, gdzie jego wartość wynosi 19%.

Inne koszty, które należy uwzględnić przy imporcie samochodu z USA, to:

  • tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego,
  • obowiązkowy przegląd techniczny pojazdu,
  • modyfikacje oświetlenia, układu wydechowego i licznika prędkości zgodnie z europejskimi normami oraz  rejestracja samochodu z USA w Polsce, która wiąże się z opłatą około 150 zł.
AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone