Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Rejestrujesz samochód z USA? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Samochody sprowadzane z USA cieszą się dużą popularnością. Jednak ze względu na to, że są to pojazdy z innego kontynentu, przed ich zarejestrowaniem trzeba dopełnić kilka niezbędnych formalności. Jeśli planujesz zakup auta z USA lub właśnie to zrobiłeś, koniecznie dowiedz się, o czym musisz pamiętać, aby legalnie poruszać się nim po polskich drogach.

Spis treści

Nie zapomnij opłacić cła, podatku VAT i akcyzy

Sprowadzenie auta zza oceanu wiąże się z kosztami, które trzeba ponieść. Oprócz wydatku na samochód oraz jego transport do Polski, musisz także opłacić cło, VAT oraz akcyzę. Pierwsza z opłat wynosi 10% i jest ona stała, bez względu na to, w jakim kraju (jako pierwszym po przekroczeniu granicy z Unią Europejską) przejdzie odprawę. Cło jest naliczane nie tylko od wartości pojazdu, ale również od kosztów jego transportu.

Ważne! Obowiązek opłacenia cła nie dotyczy pojazdów zabytkowych i kolekcjonerskich.

Kolejną obowiązkową opłatą jest VAT. W przeciwieństwie do cła na jego wysokość wpływa to, do jakiego kraju samochód trafi w pierwszej kolejności. Warto więc dobrze to przemyśleć. W Polsce stawka VAT to aktualnie 23%, ale w Niemczech wynosi ona 21%.

Ważne! Stawka VAT obowiązująca w przypadku samochodów zabytkowych i kolekcjonerskich to tylko 8%!

Osoby sprowadzające auto z USA muszą pamiętać także o zapłaceniu akcyzy. Wysokość tej opłaty zależy od pojemności silnika. Obecne stawki kształtują się w następujący sposób:

 • 1,55% wartości pojazdu – klasyczne hybrydy HEV oraz miękkie hybrydy MHEV z silnikami do 2000 cm3,
 • 3,1% wartości pojazdu – samochody z silnikami o pojemności do 2000 cm3,
 • 9,3% wartości pojazdu – klasyczne hybrydy HEV, miękkie hybrydy MHEV oraz auta plug-in PHEV z silnikami większymi niż 2000 cm3, ale mniejszymi niż 3500 cm3,
 • 18,6% wartości pojazdu – samochody z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3.

Z akcyzy są całkowicie zwolnione pojazdy w pełni elektryczne oraz z napędem wodorowym.

Co musisz zrobić przed wizytą w wydziale komunikacji?

Już po uiszczeniu niezbędnych opłat przychodzi czas na wizytę w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania. Jednak zanim to zrobisz, musisz pamiętać o kilku niezbędnych formalnościach. W przeciwnym razie nie uda Ci się zarejestrować Twojego nowego auta. Poniżej znajdziesz opis czynności, o których musisz pamiętać.

Przetłumacz dokumenty

Konieczne jest przetłumaczenie wszystkich dokumentów związanych z samochodem. Aby to zrobić, musisz udać się do tłumacza przysięgłego razem z kartą pojazdu, dowodem rejestracyjnym oraz umową kupna-sprzedaży.

Wykonaj badanie techniczne samochodu

Przed wizytą w stacji diagnostycznej prawdopodobnie będziesz musiał dokonać niezbędnych przeróbek w swoim pojeździe. Wynika to z faktu, że auta z USA różnią się nieco swoją konstrukcją od tych, które poruszają się po europejskich drogach. Aby sprowadzony samochód spełniał wymogi stawiane przez przepisy ruchu drogowego, zazwyczaj musi mieć zmienione następujące elementy:

 • światła mijania, pozycyjne, przeciwmgielne oraz kierunkowskazy,
 • licznik,
 • układ wydechowy.

Dopiero, gdy przeprowadzisz niezbędne poprawki, możesz udać się do stacji diagnostycznej w celu przeprowadzenia badania technicznego.

Jak zarejestrować auto z USA?

Po przetłumaczeniu dokumentów oraz wykonaniu badania technicznego, przychodzi czas na wizytę w wydziale komunikacji i rejestrację pojazdu. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą:

 • oryginał umowy kupna-sprzedaży lub innego dowodu własności auta,
 • wypełniony wniosek o rejestrację,
 • dowód rejestracyjny – title
 • dowód uiszczenia niezbędnych opłat,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne, jeśli są,
 • zaświadczenie o badaniu technicznym,
 • dowód przeprowadzenia odprawy celnej.

Niezbędne jest także dokonanie opłat za samą rejestrację. Aktualnie wynoszą one:

 • 54 zł – za wydanie dowodu rejestracyjnego,
 • 1,50 zł – opłata ewidencyjna,
 • 12,50 zł – za nalepkę legalizacyjną,
 • 13,50 zł – za pozwolenie czasowe,
 • 80 zł – za wydanie tablic rejestracyjnych.

Łączny koszt rejestracji samochodu wynosi 161,50 zł. Jeśli chcesz mieć spersonalizowane tablice rejestracyjne, to opłata wzrasta do 1081,50 zł. Więcej ciekawych informacji dotyczących przebiegu rejestracji auta z USA znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/rejestracja-samochodu-z-usa.

O czym jeszcze musisz pamiętać zanim wyjedziesz na drogę?

Rejestracja w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia auta do Polski nie jest jedynym obowiązkiem, z którego trzeba się wywiązać. Konieczne jest także wykupienie ubezpieczenia OC. Jest to polisa obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie OC krótkoterminowego na 30 dni. W tym czasie możesz spokojnie załatwić wszystkie formalności związane z jego rejestracją.

 

Po wygaśnięciu OC krótkoterminowego musisz kupić tradycyjne ubezpieczenie na cały rok. Pamiętaj, aby się z tym nie spóźnić, gdyż w przeciwnym razie zapłacisz wysoką karę. W znalezieniu najlepszej oferty pomoże Ci praktyczny kalkulator dostępny pod adresem https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc. Dzięki niemu wybierzesz najtańsze OC i będziesz mógł legalnie jeździć swoim nowym samochodem.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone