Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Sprowadzenie samochodu z USA na firmę się opłaca

 

Coraz głośniej mówi się o opłacalności importowania samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście, proces ten odpowiednio przeprowadzony, może przynieść korzyści w postaci oszczędności oraz udanej inwestycji. Nie dziwi zatem, że obok importerów prywatnych, coraz częściej pojawia się sprowadzenie samochodu z USA na firmę. Dla wielu przedsiębiorców jest to szansa na zoptymalizowanie kosztów. Jakie korzyści wynikają z zakupu pojazdu na firmę za wielką wodą?

Spis treści

Oszczędności dla przedsiębiorstwa

Sprowadzenie samochodu z USA na firmę ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest to szansa na zakup bardzo dobrego pojazdu w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Możliwość poczynienia odczuwalnych oszczędności korzystnie wpłynie na konstruowanie majątku przedsiębiorstwa. Opłacalne jest zarówno sprowadzanie pojazdów osobowych, jak i dostawczych oraz ciężarowych.

Bardzo dobra sytuacja materialna panująca w Stanach Zjednoczonych przekłada się na fakt, że pojazdy wystawiane są w wyjątkowo niskich cenach. Przeciętny Amerykanin nie naprawia uszkodzonego auta, tylko nabywa nowe, a dotychczasowe stara się jak najszybciej sprzedać. To właśnie dlatego, na tamtejszym wtórnym rynku motoryzacyjnym panują korzystne ceny, które stwarzają szanse oszczędności dla polskich importerów.

Sprowadzenie samochodu z USA na firmę jest tym bardziej korzystne, gdyż zazwyczaj przedsiębiorstwo potrzebuje kilku pojazdów. Im więcej sprowadzanych samochodów, tym większe oszczędności. Dodatkową korzyść stanowi fakt, że importując kilka samochodów, zapłacimy tylko raz za transport morski. Kontenery, w które ładowane są pojazdy na prom, mieszczą od dwóch do trzech aut.

Dłuższa żywotność aut

Sprowadzanie samochodów z USA na firmę zazwyczaj wiąże się z zakupem pojazdów dla przedstawicieli handlowych, którzy generują olbrzymie przebiegi. Duża ilość pokonywanych kilometrów znacznie eksploatuje samochód, przyczyniając się do pogarszania jego jakości. To właśnie dlatego tak ważne jest żeby pojazd odznaczał się solidnym wykonaniem.

Auta produkowane na amerykański rynek wykonywane są ze znaczniej bardziej wytrzymałych komponentów niż te, które przeznaczone są na rynek europejski. Również i części mechaniczne jak silnik czy skrzynia biegów posiadają znacznie lepszą jakość. Wiążę się to ze wspomnianą już o wiele lepszą sytuacją ekonomiczną Amerykanów, których stać na zapłacenie wyższej kwoty za lepszą jakość.

Sprowadzanie o wiele bardziej wytrzymałych pojazdów z USA to nie tylko okazja do poczynienia oszczędności dla firmy, ale także wyposażenia swojej floty w samochody, które posłużą znacznie dłużej.

Z jakimi opłatami trzeba się liczyć?

Import samochodu z USA obciążony jest licznymi dodatkowymi opłatami. Oprócz ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za samochód, będziemy musieli ponieść inne koszty. To przede wszystkim rozbudowany transport, który składa się z kilku etapów (dostarczenie auta do portu, transport morski, transport kołowy pod adres docelowy).

Należy wziąć pod uwagę również opłaty związane z odprawą celną. W pierwszej kolejności zapłacimy cło, którego stawka wynosi 10% wartości pojazdu w przypadku auta osobowego i 22% wartości w przypadku ciężarówek. Druga opłata to akcyza, która wynosi 3,1% w przypadku silnika do 2000 cm3 oraz 18,6% przy mocniejszych jednostkach. Ostatnia opłata importowa to podatek vat.

W przypadku rozliczania w polskim porcie będzie to 23%, a w niemieckim 19%. Należy zdawać sobie sprawę również z faktu, że amerykańskie pojazdy różnią się konstrukcyjnie, co sprawia, że nie są dostosowane do norm panujących w Europie. Z tego powodu, trzeba wziąć również pod uwagę konieczność przeprowadzenia prac modyfikacyjnych, które dopuszczą pojazd do ruchu. Chodzi tu głównie o wymianę oświetlenia. Mimo tych wszystkich dodatkowych kosztów, sprowadzanie samochodów z USA na firmę jest wciąż opłacalne i stanowi możliwość optymalizacji kosztów.

Które samochody najbardziej opłaca się sprowadzać?

Najbardziej ucieszą się ci przedsiębiorcy, którzy zamierzają sprowadzić flotę pojazdów ciężarowych do swojej firmy transportowej. Ta kategoria samochodów jest bowiem zwolniona z konieczności uiszczenia akcyzy, co zapewni dużą oszczędność.

Opłaca się także sprowadzać auta elektryczne, które również nie podlegają konieczności opłaty akcyzowej. Z kolei największą oszczędność wynikającą z ceny pojazdu, zanotujemy przy samochodach luksusowych. Im wyższa cena takiego samochodu na rynku europejskim, tym większa przebitka przy sprowadzaniu auta z USA, a zatem i wyższa oszczędność. To idealna propozycja dla samochodu, który ma być wizytówką firmy.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone