Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Czy warto kupować zalane samochody z USA po powodzi?

auta zalane z usa

 

Istnieją pewne kategorie samochodów, które wyjątkowo opłaca się sprowadzać z USA. Wśród nich są pojazdy uszkodzone, powypadkowe i zalane. Te ostatnie mogą stanowić szczególną okazję dla nabywcy, jednak trzeba zachować wyjątkową ostrożność przy ich zakupie. Przebywanie samochodów pod wodą może bowiem wyrządzić takie straty, że ich remont nie będzie opłacalny, a gdy do tego dojdą koszty transportu zza wielkiej wody i opłaty celne, nabywca może być mocno stratny. Sprawdźmy zatem czym kierować się, kiedy interesują nas zalane samochody z USA.

 

Spis treści

Dlaczego zalane samochody z USA?

 

Samochody, które przebywały pod wodą należą do zdecydowanie najtańszych pojazdów na amerykańskim rynku wtórnym. O tym, że sprowadzanie uszkodzonych samochodów może być korzystne, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Auta zalane stanowią szczególny rodzaj takich pojazdów.

Nie cieszą się zainteresowaniem potencjalnych kupców, toteż są wystawiane w wyjątkowo niskich cenach. Jeżeli pojazd taki nie przebywał długo pod wodą i zniszczenia nie są ogromne, jego import może być wyjątkowo opłacalny. Pamiętajmy jednak, żeby nie sugerować się atrakcyjną ceną i dobrze sprawdzić stan samochodu, zanim zdecydujemy się na jego kupno, a także oszacujmy koszty naprawy. Dopiero dysponując tą wiedzą podejmijmy decyzję, czy gra będzie warta świeczki.

 

Zniszczenia elektroniki

 

Systemy elektroniczne w samochodzie są najbardziej podatne na uszkodzenia, co nikogo nie powinno dziwić. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, jak działa woda na urządzenia elektroniczne. Nowsze pojazdy, które padły ofiarą powodzi, mogą zatem nosić o wiele większe szkody, niż starsze.

Dlaczego?

To oczywiste. Im młodszy samochód, tym więcej elektroniki i dodatkowych gadżetów posiada na wyposażeniu. Starsze modele były bardziej proste, mniej rozbudowane, a zatem i elementów elektronicznych posiadały mniej, co oznacza, że również i mniej mogło się uszkodzić. Poziom, do którego sięgała woda odgrywa tu olbrzymie znacznie.

W pierwszej kolejności ustalmy ten aspekt. W przypadku, kiedy samochód był na tyle głęboko zanurzony, by woda przykryła listwę boczną, mogło dojść do uszkodzenia czujników poduszki powietrznej. W takiej sytuacji, będziemy mieli do wymiany system bezpieczeństwa, co jest dosyć kosztowe. Mowa tu o wydatku rzędu siedmiuset złotych.

Następnie, sprawdźmy stan przewodów znajdujących się pod maską. Równie ważna jest także elektryka i elektronika wewnętrzna, która występuje np. pod postacią komputera, odpowiada za oświetlenie czy system audio. Awarie tych komponentów będą również dość kosztowne w naprawie. Stopień zniszczenia elektroniki w dużym stopniu wpływa na kosztowność remontu. Moduły elektroniczne do samochodów są szczególnie drogie. Z wysokimi cenami spotkamy się nawet w przypadku rynku wtórnego.

 

Nadwozie

 

Karoseria również narażona jest na szkodliwe działanie wody w przypadku długotrwałego kontaktu. Mowa tu oczywiście o niszczeniu lakieru, stanowiącego powłokę ochronną i rozpoczęciu procesu korozji. Blacha pokrywająca się rdzą, stopniowo traci swoją wytrzymałość i zaczyna się po prostu rozpadać.

Jeżeli nie doszło do wystąpienia dużego stopnia rdzy, nie musi to wykluczać sensowności kupienia pojazdu. Pamiętajmy, że zniszczenia można usunąć, a nadwozie zabezpieczyć przed dalszymi uszkodzeniami. Jeśli jednak pojawiła się już zaawansowana rdza, lepiej będzie odpuścić zakup takiego pojazdu. W szczególności należy sprawdzić stan blachy przy jej zespoleniach.

 

Czy mechanika stanowi problem?

 

Najważniejsze komponenty samochodu również należy poddać analizie. Tutaj na szczęście sytuacja nie jest tak poważna, jak w przypadku elektroniki czy karoserii. Układy mechaniczne słyną z największej odporności na szkodliwe działanie wody. Co ciekawe, to kontakt z samą cieczą niemal w ogóle nie stanowi zagrożenia. O wiele bardziej szkodliwe są zanieczyszczenia, które się w niej znajdują.

A nie ma co się oszukiwać, podnoszący się poziom wody pochłania cały brud z ulic, co właśnie stanowi zagrożenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku silnika. Jeżeli drobinki zanieczyszczeń dostaną się do silnika, mogą przyczynić się do destrukcji najbardziej szczegółowych w swojej konstrukcji jego elementów. Nie oznacza to, że silnik trzeba będzie kupić nowy.

Na pewno jednak będzie konieczne jego rozebranie, bardzo dokładne wyczyszczenie i osuszenie i wymiana niektórych elementów. Bez wątpienia, nabywca musi liczyć się z zakupem nowych filtrów i wymianą oleju. Czy jeszcze coś będzie podlegało wymianie, okaże dokładna analiza. Warto zatem szczegółowo poznać stan techniczny pojazdu.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone