Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Zaprezentowano najszybszego seryjnego Chevroleta Corvette w historii – ma napęd hybrydowy

Chevrolet Corvette kończy w 2023 roku 70 lat. Amerykańska marka zaprezentowała ostatnio kolejną wersję tego legendarnego samochodu. Chevrolet Corvette E-Ray otrzymał nowoczesny napęd hybrydowy na obie osie. Przedstawiciele marki zapowiadają, że będzie to najszybsza do tej pory seryjnie produkowana wersja modelu.

Hybrydowy napęd zapewniający niesamowite osiągi Chevroleta Corvette E-Ray

Pod maską Chevroleta Corvette E-Ray umieszczono znaną już jednostkę LT2 V8, która z pojemności 6,2 litra jest w stanie wygenerować 470 Nm momentu obrotowego i rozwija moc 495 KM. Charakterystyczną cechą wersji E-Ray jest dodatkowy silnik elektryczny o mocy 160 KM i maksymalnym momencie obrotowym 125 Nm. Moc silników elektrycznych jest przekazywana na przednie koła, i ma zapewniać możliwość krótkodystansowej jazdy w trybie bez emisyjnym.

Łączna moc układu hybrydowego to zatem 655 KM. Obecność silników elektrycznych pozwoliła skrócić czas przyspieszenia od 0 do 60 mil na godzinę o około 0,5 sekundy. Dzięki temu auto przyspiesza do tej prędkości w zaledwie 2,5 sekundy.  Aby skutecznie przenieść na drogę moc układu hybrydowego Corvette E-Ray, zastosowano w nim napęd e-AWD. Dzięki temu samochód ma zapewnić osiągi przez cały rok – również w deszczowych i śnieżnych warunkach. Aby maksymalnie wykorzystać drogowe możliwości samochodu latem, zastosowano opony Michelin Pilot Sport 4S. Ten oraz inne modele marki Michelin można znaleźć pod adresem: https://www.sklepopon.com/opony/michelin.

Za przeniesienie napędu w Corvette E-Ray odpowiada 8-biegowa, dwusprzęgłowa skrzynia automatyczna. Przekładnia oferuje możliwość manualnej zmiany przełożeń i jest wyposażona w zmienny wskaźnik stylu jazdy kierowcy. Dzięki temu ma wyczuwać działania kierowcy i wstrzymywać redukcję i zmianę przełożeń do momentu, w którym spodziewa się tego kierowca.

Dyskretne zmiany stylistyczne

Corvette E-Ray nie odróżnia się jakoś szczególnie od czysto spalinowych wersji generacji C8. Producent zastosował jednak w nadwoziu dyskretne smaczki, które zdradzają, że mamy do czynienia z wersją specjalną. Zmiany są widoczne m.in. w przednim zderzaku, w którym znalazły się elementy wpływające na aerodynamikę. Auto jest też nieco szersze od standardowej wersji i wykorzystuje liczne detale wykonane z włókna węglowego.

Technologia zaczerpnięta z wyścigów samochodowych

Aby Corvette E-Ray mogło zapewnić niepowtarzalne możliwości, zastosowano w niej rozwiązania inspirowane samochodami wyścigowymi. Inspirację czerpano m.in. z wyścigowej odmiany Corvette C8.R, a także z prototypów serii Le Mans. Za skuteczne zatrzymywanie tak szybkiego samochodu mają odpowiadać hamulce węglowo-ceramiczne.

Szybsze, choć cięższe

Bazowa wersja Corvette z silnikiem spalinowym waży 1588 kg. Waga podstawowej odmiany E-Ray to natomiast 1712 kg. Model będzie dostępny również jako cabrio, które jest cięższe o około 37 kg. Auto ma być dostępne w trzech wersjach wyposażenia – 1LZ, 2LZ oraz 3LZ – dostępnych zarówno dla nadwozia coupe, jak i cabrio.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone