Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Aukcje samochodowe z USA, czyli gdzie najlepiej licytować pojazdy?

Chyba każdy marzy o dużym, luksusowym samochodzie o pojemności co najmniej 2 litrów. Niestety nabycie takiego pojazdu w naszym kraju wymaga całkiem sporej ilości gotówki. Istnieje jednak możliwość skorzystania z potencjału rynku amerykańskiego, który – w porównaniu do naszego – oferuje znacznie niższe ceny takich aut.

Spis treści

Aukcje samochodowe – perełki i ryzyko

Najczęstszą metodą nabycia dużego, amerykańskiego samochodu po „promocyjnej” cenie, są tak zwane aukcje i licytacje samochodowe. Jest to bardzo popularna w Stanach forma zakupu i sprzedaży auta, a same licytacje samochodów od lat budzą sporo emocji i zainteresowania.

Aukcje samochodowe w USA umożliwiają zakup tzw. perełek, czyli aut bardzo dobrych za niską i korzystną cenę. Niestety, większość z nich działa w sposób mało przejrzysty dla polskiego kupującego, a w przypadku niektórych, można trafić nawet na oszustów.

Zakup samochodów poprzez aukcje aut z USA ma również swoje wady. Nawet, jeśli trafimy na uczciwą giełdę i na uczciwego Sprzedawcę, istnieje spore ryzyko przepłacenia za wybrany samochód. Chcąc kupować auta z USA – aukcje musimy mieć w jednym palcu. Panujące tam zwyczaje są często niezrozumiałe dla początkujących poszukiwaczy pojazdów amerykańskich. Ponadto skorzystanie z oferty giełd internetowych wymaga znajomości języka i zakładania osobnego konta użytkownika.

Kto nam może pomóc?

Jeśli już chcemy nabywać samochody z USA aukcje musimy powierzyć komuś, kto zna lokalne przepisy, potrafi się porozumieć w danym języku i – co równie ważne – ma swoje metody negocjowania cen. Najlepiej skorzystać z usług firm zewnętrznych zajmujących się sprowadzanie aut (działa ich mnóstwo na terenie Polski), które mają rozeznanie w amerykańskim rynku. Podmioty te często korzystają z tzw. Black Book-a, czyli aktualnego zestawienia cen rynkowych poszczególnych modeli samochodów. To właśnie na niej opierają się amerykańscy Sprzedawcy wyceniając sprzedawane auta.

Najlepsze portale motoryzacyjne w USA

Amerykańskie aukcje samochodowe to ogromny rynek. Godne zaufania licytacje samochodów znajdziemy zwłaszcza na dwóch najważniejszych platformach, to jest IAAI i Copart.

1. COPART – to amerykańska platforma aukcyjna, oferująca licytacje samochodów USA, ale też motocykli, ciężarówek, pojazdów dostawczych i… łodzi. Rynek ten nie ogranicza się wyłącznie do samochodów, aczkolwiek codziennie można tu znaleźć aż 50 tysięcy wystawionych samochodów osobowych. COPART wykorzystuje autorską formę licytacji, którą w branży nazywa się licytacją dwuetapową. Jest to metoda bezpieczna, ale dla osób dla których amerykańskie aukcje internetowe są nowością, może wydawać się ona nieco skomplikowana.

2. IAAI – to największa amerykańska platforma oferująca licytację aut USA. Co ważne, znajdziemy tu samochody, motocykle pojazdy rekreacyjne oraz łodzie. O popularności tej platformy świadczy fakt, że rocznie za jej pośrednictwem sprzedaje się (również do Europy) nawet milion samochodów.

Zaletą obydwu platform jest dokładny opis techniczny sprzedawanych samochodów. Na marginesie najlepszą opcją z punktu widzenia „polskiego” Nabywcy, jest zakup samochodu uszkodzonego. Wbrew pozorom aukcje samochodowe w USA bardzo często dotyczą takich pojazdów. Podejście Amerykanów do nawet lekko uszkodzonych aut jest zupełnie inne, niż w Polsce. Pojazd, którym mieszkaniec Polski pojeździłby jeszcze co najmniej kilkanaście lat, w Stanach jest sprzedawany, a w jego miejsce kupuje się nowe auto.

Co ciekawe, amerykańskie strony z aukcjami samochodowymi są prowadzone bardzo skrupulatnie i uczciwie. Dzięki temu Nabywca ma pewność, jaki jest stan techniczny jego wymarzonego auta. Przykładowo, dla właścicieli platformy COPART opinie są niezwykle ważne. Dlatego wciąż dbają oni, by jakość prezentowanych w licytacji danych była jak najwyższa. Biorąc pod uwagę aukcje USA auta prezentowane na nich reprezentują naprawdę bardzo dobry poziom.

Strony z aukcjami samochodowymi, które warto znać

Oprócz dwóch powyższych serwisów, można polecić również kilka innych, na których znajdziemy licytacje samochodów w USA i Kanady.

Oto niektóre z nich:

Zakup i co dalej?

Nawet jeśli zdecydujemy się na samochody zakupione na aukcjach z USA, to trzeba je jakoś sprowadzić do kraju. Najlepiej wykorzystać w tym celu firmę zewnętrzną, która zrealizuje wszystkie formalności.

Niestety proces ten jest bardzo złożony i obejmuje:

– Transport z miejsca licytacji do wybranego portu w Stanach Zjednoczonych.
– Transport drogą morską, najczęściej do Niemiec.
– Transport z Niemiec do Polski.

To wiąże się także z wieloma kosztami sprowadzenia, które doświadczony pośrednik może znacznie zoptymalizować dzięki hurtowemu i regularnemu importowi dużej ilości pojazdów do Polski.

Tak złożony proces przewozu samochodu wymaga nie tylko odpowiedniego rozeznania w rynku, ale też dobrej znajomości lokalnych przepisów. Przykładowo osoba, która jest zainteresowana morskim frachtem, musi wykupić jeden kontener dla jednego pojazdu i to niezależnie od tego, czy kupuje jedno auto czy dwa.

Ważną kwestią jest też to, na jakich zasadach dane auto wpłynie do Unii Europejskiej. Jeśli krajem docelowym będą Niemcy, trzeba będzie dostosować się do panujących na ich obszarze przepisów podatkowych i akcyzowych. Aukcje aut z USA wymagają spełnienia szeregu formalności, z których większość osób nie zdaje sobie nawet sprawy.

Oczy i uszy Klienta

Skorzystanie z usług firmy zewnętrznej jest również ważne na poziomie doradztwa technicznego. Aukcje internetowe w USA nie dają możliwości wglądu w każdy zakamarek auta. Dlatego lepiej zapytać się specjalistów, jakie usterki najczęściej są związane z konkretnym typem auta.

Pamiętajmy, że nawet jeśli aukcje samochodów amerykańskich są przeprowadzane tak profesjonalnie, to niektóre usterki mogą w naszym samochodzie marzeń pojawić się dopiero po pewnym czasie.

Podsumowanie

Aukcje i licytacje aut w zaufanych portalach motoryzacyjnych w USA to wciąż najlepszy sposób na pozyskanie w miarę taniego pojazdu z tzw. wyższej półki. Amerykańskie aukcje cieszą się renomą na całym świecie, aczkolwiek dobrze, jeśli korzystamy z nich w obecności kogoś, kto dobrze zna tamtejszy rynek. W przeciwnym razie proces zakupu auta w Stanach będzie wiązał się ze stratą, a nie z konkretnym zyskiem.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone