Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Ile wynosi akcyza na samochody z USA sprowadzane do Polski?

 

Dodatkowe opłaty to największa zmora importerów pojazdów z USA. Każdy, kto interesuje się tym procesem, doskonale wie, że oprócz kosztów zakupu pojazdu oraz tych związanych z transportem, będzie musiał zapłacić szereg opłat związanych z samym importem. Nakładane są one podczas odprawy celnej. Wśród nich znajduje się również akcyza. Ile wynosi akcyza za samochód z USA? Czym w ogóle jest ta opłata i czy istnieją szanse, żeby zostać zwolnionym z obowiązku jej opłacenia? Sprawdźmy.

Akcyza – co to jest?

Akcyza jest opłatą, która jest nakładana na towary importowane spoza państw należących do wspólnoty europejskiej. Akcyza to rodzaj podatku. Jego zadaniem jest wspomożenie budżetu państwa, a także ograniczenie stopnia sprowadzanych towarów. Chodzi również o ochronę rodzimego rynku i wspieranie lokalnej gospodarki.

W przypadku importu samochodów z USA, akcyza ma za zadanie przede wszystkim ograniczenie ilości starych pojazdów wprowadzanych na terytorium państwa. Nie oznacza to jednak, że podatku tego nie zapłacą osoby, które kupują samochody nowe. W obydwu przypadkach należy liczyć się z koniecznością uiszczenia tej opłaty.

Akcyzę należy zapłacić w terminie do czternastu dni od wprowadzenia danego towaru na teren państwa. Dokument potwierdzający uiszczenie tego podatku jest niezbędny w przypadku chęci rejestracji samochodu. Jeżeli nie zapłacimy akcyzy, nie będziemy mogli zarejestrować, a tym samym użytkować sprowadzonego auta.

Ile wynosi akcyza?

Opłata akcyzy za auto uzależniona jest sumy, jaką zapłacimy za samochód. Jest to bowiem podatek, który ma charakter procentowy. Oznacza to, że nie istnieje obligatoryjna wysokość tej opłaty. Ma ona charakter zmienny. Im więcej zapłacimy za pojazd, tym większy będzie koszt akcyzy.

Procent naliczany jest bowiem nie od rynkowej ceny samochodu, a od realnego kosztu, jaki za niego zapłaciliśmy. Jeżeli przepłacimy za auto, poniesiemy także wyższą akcyzę. Jeśli uda znaleźć nam się okazję, zapłacimy także i mniej podatku.

Stawki akcyzy samochodowej

Stawki akcyzy samochodowej mają zatem wymiar procentowy i uzależnione są od koszty danego pojazdu. W przypadku aut osobowych istnieją dwie bariery nakładanego procentu podatkowego. Zależą one od mocy auta, a dokładniej mówiąc, od pojemności skokowej zamontowanej w nim jednostki napędowej.

Kupując samochód z silnikiem do 2000 cm3 zapłacimy akcyzę wysokości 3,1%. Jeżeli interesują nas pojazdy znacznie mocniejsze, musimy liczyć się z o wiele większym stopniem akcyzy. Jej wartość wyniesie bowiem 18,6%. Różnica jest zatem dość duża.

Stan techniczny a akcyza

Dość powszechnie panuje opinia, że akcyza uzależniona jest od stanu technicznego pojazdu. Tymczasem jest to jedynie mit. Stan samochodu w żadnym stopniu nie decyduje o wysokości tego podatku. Obecnie, jedyne co wpływa na wartość procentową akcyzy, to pojemność silnika. Zatem akcyza od sprowadzonego samochodu nie zależy od tego czy jest on sprawny, zadbany lub uszkodzony.

Czy z akcyzy można zostać zwolnionym?

Wiele osób poszukuje możliwości zwolnienia z konieczności zapłaty z akcyzy. Jest to duża oszczędność, szczególnie w przypadku, kiedy importujemy pojazdy o dużej pojemności silnika.

Tak, istnieją przypadki, kiedy prawo nie nakłada obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego. Z takiego obowiązku zwolnione są samochody elektryczne. Wiąże się to z promowaniem ekologicznych rozwiązań. Pojazdy na prąd nie emitują spalin, toteż wzrost ich popularności kosztem aut spalinowych, jest jak najbardziej pożądany.

Do 2020 roku z akcyzy zwolnieni są także importerzy pojazdów, które wyposażone są w napęd hybrydowy, a zatem wykorzystujący zarówno silnik spalinowy, jak i baterię elektryczną.

Z akcyzy zwolnione są także samochody zabytkowe, czyli tzw. klasyki. Są to pojazdy, które liczą co najmniej trzydzieści lat i posiadają na wyposażeniu oryginalne główne części mechaniczne, jak np. silnik czy układ kierowniczy. Akcyzy nie zapłacą również importerzy samochodów ciężarowych.

Podsumowanie

Import samochodu spoza terenu Unii Europejskiej obłożony jest dodatkowymi opłatami. Wśród nich należy wymienić podatek vat, cło oraz akcyzę. Wysokość tej ostatniej opłaty zależy od pojemności skokowej silnika.

W przypadku aut o jednostce nie przekraczającej wartości 2000cm3 zapłacimy 3,1% wartości samochodu, w przypadku mocniejszych aut podatek wyniesie 18,6%. Stan techniczny pojazdu nie wpływa na wysokość akcyzy. Z podatku tego zwolnieni są importerzy samochodów ciężarowych, elektrycznych oraz klasyków, czyli co najmniej trzydziestoletnich pojazdów.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone