Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Jak kupić samochód z USA krok po kroku? Poradnik

Szukanie okazji mamy we krwi. Każdy z nas, kiedy potrzebuje zakupić dany produkt, pragnie trafić na wyjątkowo korzystną ofertę. Szukamy wyprzedaży, promocji lub po prostu korzystnej ceny, która podyktowana jest chęcią szybkiej sprzedaży. Oczywiście, ważne żeby towar był nie tylko tani, ale również w pełni sprawny. Szczególnie jest to ważne podczas zakupu samochodu. To właśnie z tego powodu coraz bardziej popularne staje się sprowadzanie samochodów zza wielkiej wody. Może to rzeczywiście być okazja, ale można także stracić pieniądze. Tak to jest, gdy kupujemy kota w worku, a do tego można porównać zakup towaru, którego nie możemy obejrzeć. Sprawdźmy, jak kupić samochód z USA, by nie stać się ofiarą oszusta.

Spis treści

Po pierwsze, zachowaj cierpliwość!

Pośpiech nie jest najlepszym doradcą, jeśli chcemy uzyskać naprawdę dobrą okazję. Kupno auta z USA wymaga zachowania szczególnej cierpliwości. Oczywiście, możemy wylicytować pierwszy lepszy samochód, nie liczmy jednak na to, że rzeczywiście będzie to dla nas optymalna opcja. Przeglądajmy oferty na tyle długo, by zorientować się w sytuacji panującej na rynku.

Warto dobrze poznać ceny, w jakich wystawiane są poszczególne modele. Porównywanie ogłoszeń wyposaży nas w wiedzę, która pozwoli oszacować czy rzeczywiście mamy do czynienia z okazją. Nie działajmy pochopnie, dajmy sobie czas. Jeżeli bowiem interesuje nas tzw. „byle jakie” auto, to nie musimy szukać takiego pojazdu aż za przysłowiową wielką wodą. Import pojazdu z USA ma sens, jeżeli interesuje nas naprawdę porządny samochód lub jeśli szukamy wyjątkowo korzystnej oferty. Sprawdzajmy ogłoszenia na różnych portalach aukcyjnych i zdobądźmy możliwie najszersze rozeznanie w temacie.

Tutaj znajdziesz strony internetowe motoryzacyjnych portali w USA.

Po drugie, zachowaj ostrożność!

Wszyscy doskonale znamy warunki panujące na europejskich wtórnych rynkach motoryzacyjnych. Od nieuczciwych ogłoszeń zawierających zafałszowany obraz realnego stanu technicznego pojazdu, aż się roi. Na podobnych oszustów możemy trafić na amerykańskim rynku.

Ważna zasada nakazuje zatem zachować ostrożność i nie wpadać w entuzjazm, kiedy zauważymy ogłoszenie samochodu, którego cena jest wyjątkowo niska. Dopytujmy, prośmy o potwierdzenia stanu technicznego, które uwiarygodniałyby treść ogłoszenia, wysyłajmy zapytania o dodatkowe zdjęcia.

Nie kupuj kota w worku, korzystaj jedynie ze sprawdzonych źródeł

Zakup samochód z USA stwarza pewne problemy. To przede wszystkim bariera odległości, która uniemożliwia dokonanie oględzin pojazdu na miejscu. Zakup auta na podstawie zapewnień sprzedaży przypomina nieco nabywanie kota w worku. Nie śpieszmy się, chodzi o to, żeby po przetransportowaniu samochodu do Polski, nie okazało się, że nasza wymarzona okazja to w rzeczywistość wrak, który nadaje się jedynie na złom.

Korzystajmy zatem jedynie ze sprawdzonych portali aukcyjnych, domów aukcyjnych czy stron firm ubezpieczeniowych, jeżeli interesują nas pojazdy powypadkowe i uszkodzone. Ogłoszenia prywatne nie powinny być brane pod uwagę. Na rynku istnieje kilka sprawdzonych portali aukcyjnych, które oferują uczciwe ogłoszenia.

Właściciele takich stron dbają o to, by oszuści nie wystawiali u nich swoich ofert. Sprzedawcy są sprawdzani, wiarygodność ogłoszeń jest weryfikowana, co stanowi dosyć bezpieczne źródło zakupu, nawet jeśli w grę wchodzi nabycie na odległość. Wśród takich portali aukcyjnych należy wymienić Copart czy Iaai.

Pomoc pośrednika w sprowadzaniu aut z USA?

Drugim wariantem bezpiecznego zakupu jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy pośredniczącej w imporcie samochodów amerykańskich. Usługi takiego podmiotu gwarantują otrzymanie pojazdu dokładnie w takim stanie, jaki został nakreślony w treści ogłoszenia. Dzięki temu, unikniemy sytuacji, w której miałby dojechać do nas wrak, który miał być świetną okazją.

Dlaczego współpraca z pośrednikiem jest taka bezpieczna?

Są to firmy, które posiadają doświadczenie w sprowadzaniu aut z USA, doskonale znają rynek oraz realia na nim panujące. Przede wszystkim, ich przedstawiciele doskonale wiedzą, które portale aukcyjne są godne zaufania, a których unikać jak ognia. Mają oni także doświadczenie we współpracy z różnymi dealerami i znają ich uczciwość oraz rzetelność. Dzięki temu, znacznie zostaje wyeliminowane ryzyko zakupu samochodu w fatalnym stanie.

Drugi aspekt wiążę się z faktem, że pracownicy takich firm dysponują olbrzymią siatką kontaktów na miejscu. Dzięki temu, istnieje możliwość wysłania swojego przedstawiciela na bezpośrednie oględziny auta i zweryfikowanie jego stanu. Współpraca zatem z firmą pośredniczącą to gwarancja nabycia auta takiego, za jakie płacimy. Przedsiębiorstwo takie przejmuje za klienta cały proces, który uwzględnia wynalezienie odpowiedniego ogłoszenia, jego weryfikację, licytację oraz dalsze czynności związane z dopełnieniem formalności oraz transportem nabytku do Polski.

Klient, który zamierza zakupić samochód w USA, dokładnie nakreśla swoje zainteresowania, określa wchodzące w grę marki i modele pojazdów, ich wiek, stan techniczny, ewentualnie kolor itp. Pracownicy firmy pośredniczącej bazując na wytycznych od klienta, szukają odpowiedniego samochodu na rynku.

Współpracuj jedynie z profesjonalistami!

Kiedy zdecydujesz, że zakup auta z USA chcesz przeprowadzić przy pomocy pośrednika, postaw jedynie na profesjonalną i doświadczoną firmę. Nie podpisuj umowy z podmiotami, których wiarygodność nie daje gwarancji udanego zakupu. Na rynku istnieje wiele mniejszych firm, które oferują pomoc przy imporcie pojazdu z Ameryki, jednak warto się ich wystrzegać.

Sprawdź portfolio przedsiębiorstwa pośredniczącego, zobacz ile aut do tej pory ściągnęli, sprawdź opinie klientów. Współpracuj tylko profesjonalistami, którzy gwarantują rzetelny zakup.

Zobacz największą bazę firm oferujących sprowadzanie aut z USA.

Bądź gotowy na realne koszty

Wielu importerów przy swoim pierwszym zakupie samochodu z USA popełnia ten sam błąd, który wynika z niewiedzy. Zanim przejdziesz do zakupu pojazdu w USA, dokładnie zorientuj się jak ten proces wygląda i ile dodatkowych kosztów na nim ciąży. Kluczem do udanej transakcji jest uświadomienie sobie, że realne koszty importu samochodu zza wielkiej wody, są o wiele wyższe niż tylko wartość wylicytowanego pojazdu.

Mimo tych wszystkich dodatkowych opłat, zakup samochodu w Ameryce wciąż jest opłacalny, jednak wiele osób przeżywa rozczarowanie, kiedy orientują się, że ich oszczędność nie będzie tak wysoka, jak kalkulowali. Dobrze poznaj szczegóły związane z tym procesem i podejmij świadomą decyzję dotyczącą importu, a wtedy będziesz w pełni cieszył się swoim nowym nabytkiem.

Jakie koszty trzeba uwzględnić poza kupnem pojazdu?

Oczywiście kluczowym kosztem jest wartość wylicytowanego pojazdu. Już podczas zakupu auta, dojdzie dodatkowa opłata. Jest to prowizja, którą należy uiścić na rzecz domu czy portalu aukcyjnego. Licz się również z tym, że robiąc przelew poza granice kraju, twój bank również pobierze od ciebie prowizję. Jej wysokość zgodna jest z tabelą opłat, którą znajdziesz w umowie podpisanej z placówką podczas zakładania konta.

Kolejny koszt to przygotowanie wszystkich dokumentów oraz ich wysyłka.

Transport przyniesie kilka opłat. To zarówno koszt związany z przewiezieniem pojazdu do portu amerykańskiego, transportem morskim oraz sprowadzeniem samochodu z portu europejskiego pod adres docelowy. Odprawa wiąże się z kolejnymi opłatami. Będziesz musiał uiścić cło, akcyzę, podatek vat.

Kiedy samochód przyjedzie, najprawdopodobniej będzie cię czekać przeróbka konstrukcyjna, która dostosuje auto do prawa europejskiego. Weź pod uwagę także związane z tłumaczeniem dokumentacji oraz procesem rejestracji pojazdu.

Weź pod uwagę najbardziej korzystne opcje

Zanim zdecydujesz jaki samochód z USA chcesz sprowadzić, zapoznaj się z ulgami, które dotyczą niektórych typów pojazdów. Kupując samochód elektryczny nie zapłacisz akcyzy, sprowadzając zabytek zostaniesz zwolniony również z cła, a podatek vat zostanie zmniejszony do dziewięciu procent wartości samochodu. Najwięcej oszczędności można z kolei poczynić przy zakupie samochodu luksusowego.

Na takich autach zawsze jest największa przebitka, jeżeli zatem interesuje cię naprawdę okazja i chcesz nabyć pojazd, który, kiedy będziesz sprzedawał pozwoli ci jeszcze na tym zarobić, rozważ zakup właśnie takiego pojazdu.

Jeśli dalej zastanawiasz się, jak korzystnie kupić samochód z USA, dobrze określ swoje potrzeby oraz zainteresowania, przeanalizuj sytuację finansową i dopiero nakreślaj pożądaną markę, model oraz wiek.

Port europejski czy polski?

Zagadnienie, które wymaga dokładnego przemyślenia to także kwestia portu, w którym chcesz przeprowadzić odprawę. Rozważ zatem miejsce, do którego będzie płynął prom. Do wyboru masz odprawę przez port w Gdyni lub niemieckie porty.

Ściągając auto od razu do Polski, będzie ci łatwiej przewieźć je do domu. Licz się jednak z tym, że podatek vat w Polsce wynosi 23%, nie zaś 19% wartości pojazdu, jak to ma miejsce podczas odprawy w portach naszych zachodnich sąsiadów. Dokładnie przeanalizuj, która sytuacja będzie dla ciebie bardziej korzystna.

Wiedz, że nie będzie mógł wrócić autem na kołach!

Wiele osób myśli o tym, by odebrać samochód z portu i wrócić nim na kołach. Jeżeli też masz takie zamiary, musisz wiedzieć, że najprawdopodobniej nie będziesz mógł skorzystać z takiej opcji. Problem polega na tym, że amerykańskie samochody w większości przypadków posiadają inną konstrukcję. Zgodnie z prawem europejskim poruszanie się po drogach takimi pojazdami stanowi zagrożenie i jest niedozwolone.

Chodzi głównie o konstrukcję świateł.

Czasami dochodzi do tego układ wydechowy, który nie spełnia europejskich norm. Przygotuj się zatem nie tylko na to, że twój nabytek będzie wymagał wykonania prac adaptacyjnych, które go przystosują do możliwości poruszania się po europejskich drogach, ale także, że nie będziesz mógł wrócić do domu nowym samochodem. Bądź świadomy tego, że będziesz musiał zaplanować transport z portu do adresu docelowego.

Podsumowanie

Kupno auta w Stanach Zjednoczonych Ameryki może stanowić wyjątkową okazję do taniego nabycia porządnego pojazdu. Jednak może to być także proces ryzykowny. Brak możliwości dokonania oględzin na miejscu i zweryfikowania realnego stanu technicznego pojazdu, nie daje nam pewności, że nie wyrzucimy pieniędzy w błoto. Cały proces trzeba zatem dobrze zaplanować i przemyśleć, absolutnie nie wolno kierować się pośpiechem. Cierpliwość w tym przypadku to najlepszy doradca. Warto skorzystać z pomocy firmy pośredniczącej, która gwarantuje bezpieczny zakup, a także wykona za nas wszystkie (a nie jest ich mało) niezbędne formalności.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone