Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Jaki koszt transportu aut z USA do Polski? Płać mniej, oszczędzaj więcej!

kontenerowiec

Sprowadzanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych wciąż cieszy się olbrzymią popularnością. Oczywiście fakt ten nikogo nie powinien dziwić. Ceny na tamtejszym rynku wtórnym są wyjątkowo niskie, a pojazdy stanowią rzadkie okazy, które zachwycają na europejskich drogach. Import samochodu z USA obłożony jest jednak wieloma dodatkowymi kosztami. Jedne z najważniejszych dotyczą przewiezienia pojazdu. Koszt transportu auta z USA może być różny. Wiele zależy od firmy spedycyjnej oraz tego, czy załatwiasz ten proces sam, czy korzystasz z pomocy fachowców.

Co składa się na koszt transportu auta z USA?

Transport pojazdu zza wielkiej wody do Polski to proces, który ma charakter złożony i uwzględnia kilka różnych etapów. Pierwszym krokiem jest zorganizowanie transportu kołowego, który umożliwi przewiezienie zakupionego pojazdu do portu w USA.

Drugi etap to wynajem kontenerowca i opłacenie promu, który przetransportuje samochód przez ocean do portu w Europie.

Trzeci krok to odbiór auta z portu europejskiego. Tutaj w grę może wchodzić odprawa w Niemczech lub w Gdyni.

Wbrew pozorom, organizowanie transportu przez polski port nie jest tańsze. Obowiązuje tu bowiem stawka 23% podatku vat, nie zaś 19% jak w przypadku odprawy w portach niemieckich. Dobrze zatem zastanów się nad tym, jaką trasę wybrać. Nie ma sensu przepłacać. Szukaj najtańszych opcji i oszczędzaj.

Zostańmy jeszcze chwilę przy ostatnim etapie transportu. Wiele osób myśli, że pojedzie do portu po odbiór auta i wróci prowadząc swój nowy nabytek. W większości przypadków takiej możliwości jednak nie będziemy mieli.

Pojazdy amerykańskie różnią się bowiem od europejskich cechami konstrukcyjnymi.

Niektóre rozwiązania stosowane w Stanach są z kolei sprzeczne z wymogami europejskiego prawa. Chodzi głównie o konstrukcję świateł czy układu wydechowego. Musisz zatem nastawić się na fakt, że trzeci etap transportu będzie wymagał wynajęcia firmy przewozowej, która przetransportuje auto do miejsca docelowego.

Samemu czy z pośrednikiem?

Koszt transportu samochodu z USA do Polski może być naprawdę różny. W zależności od tego, jak przyłożymy się do planowania tego procesu, możemy bardzo wiele oszczędzić lub równie wiele dołożyć. Nierzadko, skorzystanie z pomocy pośrednika okazuje się bardziej opłacalne niż samodzielne planowanie transportu, mimo konieczności uiszczenia wynagrodzenia dla tego przedsiębiorstwa.

Dlaczego?

Firmy pośredniczące istnieją na rynku od wielu lat. To nie tylko bardzo dobra znajomość realiów i umiejętność znalezienia najtańszych firm spedycyjnych, ale także możliwość wynegocjowania jeszcze niższych stawek za transport. Podmioty, które wchodzą w stałą współpracę z pewnymi firmami, uzyskują wysokie rabaty lojalnościowe. To szansa na naprawdę istotne oszczędności. Warto sprawdzić taką opcję.

Jakie są koszty transportu auta z USA do Polski?

Pierwszy etap transportu uzależnia wysokość opłaty przede wszystkim od odległości, jaka dzieli miejsce, w którym zakupiony samochód się znajduje od portu. W przybliżeniu można przyjąć, że należy liczyć się z wydatkiem rzędu 200-800 USD.

Transport morski będzie kosztował o wiele drożej. W zależności od firmy spedycyjnej oraz wybranego portu w Europie, do którego prom ma dopłynąć, będą to wydatki mieszczące się w przedziale cenowym rzędu 750-1300 USD.

Najbardziej trudny do wyceny jest transport kołowy z portu w Europie do adresu docelowego. Olbrzymia konkurencja panującą na rynku, możliwość wybierania spedycji reprezentujących firmy z różnych państw oraz odległość, jaką mają pokonać, sprawia, że nawet podanie widełek cenowych stanowi olbrzymie wyzwanie.

Koszty bowiem bardzo się różnicują pomiędzy poszczególnymi spedycjami, a dodatkowo w grę wchodzą wahające się ceny paliwa. Pomoc pośrednika na tym etapie potrafi mieć naprawdę zbawienny charakter. To gwarancja uzyskania najniższych możliwych kosztów oraz sprawnego przeprowadzenia tego procesu.

Koszt transportu auta z USA może być zatem bardzo różnorodny. Planując ten proces mądrze, możemy poczynić znaczące oszczędności.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone