Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Odprawa celna auta z USA – bezcenne wskazówki!

odprawa celna auta z usa

 

O tym, że warto importować samochody z Ameryki, słyszał zapewne już każdy, kto choć trochę interesuje się wtórnym rynkiem motoryzacyjnym. Choć sprowadzenie pojazdu z USA wiąże się z wieloma dodatkowymi opłatami i olbrzymią ilością formalności, gra wciąż jest warta świeczki. Wśród ważnych procesów, które należy zaplanować i odpowiednio przeprowadzić jest przede wszystkim odprawa celna auta z USA. Co brać pod uwagę przy planowaniu tego procesu?

Spis treści

Niemczy czy Polska?

Najważniejszy dylemat przy planowaniu importu pojazdu z USA dotyczy wyboru miejsca, w którym będziemy przeprowadzać odprawę celną. Jest to bardzo ważna decyzja, która może zaważyć na wysokości poniesionej opłaty. Z pozoru mogłoby się wydawać, że odprawa w Polsce będzie bardziej korzystna. Celowo jednak zostało podkreślone „z pozoru”. W rzeczywistości bowiem tak nie jest.

Wybór niemieckiego portu, do którego dopłynie prom z naszym nowo zakupionym autem, a tym samym, w którym przeprowadzimy odprawę celną, jest posunięciem o wiele bardziej opłacalnym. Dlaczego?

Niższe opłaty celne w Niemczech

Odprawa celna wiąże się z koniecznością uiszczenia trzech opłat. Jest to akcyza, cło oraz podatek vat. O ile wysokość dwóch pierwszych kosztów nie czyni tu różnicy, bo stawki są takie same zarówno w polskich portach, jak i niemieckich, to podatek vat jest znacznie niższy u naszych zachodnich sąsiadów.

Przeprowadzając odprawę w niemieckim porcie zapłacimy 19% wartości pojazdu, zaś w finalizując ten proces w Gdyni, wpadniemy w stawkę obowiązującą w Polsce, czyli 23% wartości sprowadzanego auta.

W przypadku drogich samochodów luksusowych sprowadzanych ze Stanów różnica ta może być naprawdę znacząca.

Szansa na redukcję ilości opłat

Odprawa celna auta z USA może być zwolniona z konieczności uiszczenia niektórych opłat w przypadku sprowadzania samochodów należących do uprzywilejowanych kategorii. Importując tzw. zabytki, czyli pojazdy kolekcjonerskie, które liczą co najmniej trzydzieści lat, nie zapłacimy cła.

Z opłaty tej zostaniemy zwolnieni również w przypadku mienia przesiedleńczego. W obydwu tych przypadkach możemy także liczyć na zmniejszenie stawki podatku vat do zaledwie 9% wartości pojazdu.

Z kolei samochody elektryczne zwolnione są z konieczności uiszczania akcyzy. Wynika to z ich ekologicznego charakteru i promowanego obecnie na świecie modelu nieemisyjnych pojazdów. Do 2020 r. zwolnieni z akcyzy są również importerzy tzw. aut hybrydowych, które łączą w sobie napęd elektryczny z silnikiem spalinowym. Każdy jednak kto chce sprowadzić taki pojazd z bezpłatną akcyzą, musi się śpieszyć.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone