Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Sprowadzanie aut z USA – jak importować samochód ze Stanów?

sprowadzanie aut z usa

 

Import aut z USA tylko pozornie wydaje się prosty. Pomimo, że procedury są zawsze takie same, to diabeł tkwi w szczegółach, a mówiąc konkretniej – w doświadczeniu i wiedzy. To właśnie te wartości pozwalają ściągnąć samochód ze Stanów możliwie szybko, w dobrej cenie oraz bez kosztownej metody prób i błędów. Jak zatem sprowadzić auto z USA? Przeczytaj nasz przewodnik w wersji krok po kroku i zmień swoje znaki zapytania w pewność.

Spis treści

Import samochodów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki

Import, czyli sprowadzenie aut z USA do Polski wiąże się ze znajomością amerykańskiego rynku motoryzacyjnego. Nie mniej jednak, całą ścieżkę zakupu można wyznaczyć czynnościami i procedurami uporządkowanymi w konkretnej kolejności.

Zanim ją opiszemy odpowiedzmy na najważniejsze pytanie, tj. czy warto?

Amerykańskie samochody, a mówiąc ściśle auta z USA, są tańsze i często lepiej wyposażone niż ich europejskie odpowiedniki. Zasada jest prosta – im droższe auto z USA zamierzamy kupić, tym więcej możemy zaoszczędzić.

Drugi argument to fakt, że wiele modeli jest po prostu nieosiągalnych, tymczasem w Ameryce są dostępne od ręki. Wróćmy jednak do naszego tematu – czas na procedury importu auta z USA.

1. Import aut z USA – portale i serwisy aukcyjne

Na początku oczywiście trzeba sprecyzować swoje oczekiwania dotyczące typu auta i modelu oraz skonkretyzować budżet.

Kiedy już ustalimy potrzeby i preferencje szukamy najlepszej oferty na portalach aukcyjnych, takich jak:

 • copart.com;
 • manheim.com
 • iaai.com.

Warto pamiętać, że historię auta można sprawdzić korzystając z bazy danych CARFAX.

Przystępując do licytacji określamy maksymalną cenę do jakiej licytujemy wybrane auto.

Jeśli korzystamy z usług firmy specjalizującej się w imporcie aut z USA wpłacamy kaucję w wysokości 10% licytowanej kwoty. W przypadku wygrania aukcji, cała kwota przeznaczana jest na poczet ceny auta.

Jeżeli nie wygramy aukcji, to kaucję można przeznaczyć na licytację kolejnego samochodu. Jeżeli chcemy zrezygnować z zakupu kaucja zostanie zwrócona w całości.

2. Płatność za auto

Zgodnie z przepisami płatność za auto musi nastąpić w przeciągu 4 dni od wygranej aukcji. Jeśli się spóźnimy kara za każdy dzień zwłoki wynosi ok. 40 dolarów. Trzeba także pamiętać, że jeśli nie korzystamy pośrednika zarejestrowanego w USA to czasami do ceny wybranego samochodu zostanie nam doliczony podatek stanowy – od 7 do 9% – w zależności od stanu, w którym dokonujemy zakupu.

Jeśli skorzystasz z usług pośrednika, (patrz nasz katalog importerów) otrzymasz szczegółowe wyliczenie kosztów. Co więcej, nie musisz się martwić przelewami, czy kwestią korzystnego przewalutowania.

3. Transport auta do portu w USA

Kolejny krok to transport auta do portu w USA. Oczywiście warto zakupić i odebrać samochód w takiej lokalizacji, aby odległość do portu była jak najmniejsza – wtedy już na starcie obniżymy koszty transportu.

Wybieramy firmę zajmującą się transportem lądowym oraz przewoźnika morskiego, który przetransportuje samochód z USA do Europy. Uiszczamy opłaty portowe, płacimy także akcyzę i opłatę celną, czyli 10% wartości auta.

W zależności od tego, czy chcemy przetransportować auto do Niemiec (np. Bremerhaven), czy do Polski (do Gdyni) zapłacimy średnio od 800 do 1200 $.

Może dziwić, że bardziej opłacalny jest transport morski do Niemiec, jednak obowiązuje tam niższy podatek VAT.

Po dobiciu statku do portu należy uiścić opłatę dla operatora portowego za wyładunek kontenera oraz załatwić pozostałe procedury związane z odprawą celną (m.in. należy złożyć wniosek tranzytowy do Urzędu Celnego).

Ważne!

Oclony i opodatkowany samochód w Niemczech uzyskuje status pojazdu wewnątrzwspólnotowego. Jego rejestracja w Polsce podlega wtedy przepisom dla samochodów sprowadzanych z Unii Europejskiej.

4. Transport auta pod wskazany adres

Kolejnym krokiem (i kosztem) jest transport naszego samochodu pod wskazany adres w Polsce. Transportujemy samochód pod adres końcowy.

5. Dostosowanie auta z USA do polskich przepisów

Zanim wykonamy badanie techniczne oraz dokonamy rejestracji auta sprowadzonego z USA w Polsce musimy przystosować je do przepisów obowiązujących w naszym kraju.

Dostosowanie auta najczęściej dotyczy tylnych świateł:

 • w autach sprowadzonych z USA świecą w poziomie, natomiast w Polsce prawy reflektor musi doświetlać pobocze;
 • tylne kierunkowskazy w autach z USA są czerwone, a z przodu białe, a w Polsce powinny świecić na żółto;
 • kierunkowskazy w przednich lampach w autach amerykańskich są także światłami postojowymi, a w Polsce muszą występować oddzielnie;
 • w amerykańskich autach często nie ma tylnych świateł przeciwmgielnych, dlatego w przypadku ich braku trzeba je zamontować.

6. Rejestracja auta z USA w Polsce

Ostatni krok to badanie techniczne oraz rejestracja auta z USA w polskim urzędzie. Samo kompletowanie dokumentów jest sporym wyzwaniem, ponieważ obejmuje, m.in.:

 • wniosek o rejestrację;
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny samochodu;
 • dowód odprawy celnej;
 • potwierdzenie własności lub świadectwo pochodzenia;
 • amerykańskie tablice rejestracyjne;
 • faktury zakupu auta (oryginał);
 • protokół wykonanych badań technicznych + zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania;
 • paszport lub dowód osobisty;
 • świadectwo dopuszczające pojazd do poruszania się po drogach europejskich.

Na co uważać importując auto z USA?

Warto pamiętać, że niektóre auta z USA wystawione na aukcji posiadają opis nie do końca zgodny z rzeczywistością. Zdarza się także, że zdjęcia uszkodzonych samochodów są poddane obróbce w programie graficznym lub zostały wykonane w ten sposób, aby ukryć niektóre uszkodzenia.

Co zrobić, aby ustrzec się sprowadzenia auta „wraka” z USA?

Takie pytanie zadaliśmy ekspertowi i jednocześnie właścicielowi jednej z firm importujących samochody zza oceanu:

Ekspert: Rzeczywiście zdarzają się takie sytuacje. W tym kontekście warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy na podstawie wywiadu i szczegółowej weryfikacji informacji potrafią szybko odkryć nieścisłości ofertowe. Naturalnie nasza firma w ramach kompleksowej obsługi importu aut z USA obejmuje taką weryfikację.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone