Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Zakup samochodu z USA a odprawa w Niemczech – co warto wiedzieć?

 

Ci, którzy interesowali się importem pojazdów z Niemiec, na pewno zorientowali się, że w większości przypadków, to niemieckie porty wybierane są na miejsce przypłynięcia ze Stanów kontenerowca z samochodem. Pozornie mogłoby się wydawać, że dla polskiego nabywcy korzystniej byłoby wybrać Gdynię, skąd łatwiej będzie przetransportować auto pod adres docelowy. Nie jest to jednak prawdą. Decydując się na odprawę w niemieckich portach, zyskamy pewne korzyści, a proces ostatniego etapu transport, nie będzie o wiele droższy. Dlaczego zakup samochodu z USA z odprawą w Niemczech to najbardziej korzystna opcja? Sprawdźmy.

Spis treści

Zakup samochodu z USA odprawa w Niemczech

Niemieckie porty są najczęściej wybierane jako miejsce odprawy kupowanego samochodu zza wielkiej wody. Najbardziej powszechnym miejscem jest Bremerhaven, mała miejscowość portowa, która znajduje się na zachód od Hamburga. Zgodnie z unijnym prawem wewnątrzwspólnotowym, które umożliwia swobodne rozliczanie w państwach członkowskich, polski importer może skorzystać z odprawy dokonywanej w Niemczech.

A jest to atrakcyjna forma, która pozwala na poczynienie znaczących oszczędności. Wynikają one zarówno z tańszego transportu morskiego (prom przebywa krótszą drogę niż w przypadku odprawy w Gdyni), jak i mniejszych opłat.

Jakie opłaty?

Sprowadzanie pojazdów z Ameryki wiąże się z koniecznością uiszczenia kilku dodatkowych opłat, które związane są z odprawą celną. Jest to cło, akcyza oraz podatek vat.

Wszystkie mają charakter procentowy, który naliczany jest od wartości pojazdu. Pod uwagę brana nie jest cena rynkowa, a wartość zakupu, która widnieje na fakturze lub umowie kupna. Cło w przypadku samochodów osobowych wynosi 10%, a kiedy sprowadzamy pojazdy ciężarowe musimy się liczyć się ze stawką wynoszącą 22% wartości auta.

Nieco mniej zapłacimy w przypadku importu motocyklów. W zależności od pojemności jednostki napędowej, może to być 6% lub 8%. Akcyza naliczona może być w dwóch wymiarach. W tym przypadku również wchodzi w grę pojemność skokowa silnika. Samochody o jednostce do 2000 cm3 obłożone są akcyzą o wartości 3,1%, a w przypadku pojazdów silniejszych zapłacimy aż 18,6%. Pozostało jeszcze powiedzieć o podatku vat, który to właśnie odgrywa kluczową rolę w przypadku odprawy dokonywanej w Niemczech. Dlaczego?

Odprawa w Niemczech a podatek vat

Zakup samochodu z USA i jego odprawa w Niemczech jest korzystnym posunięciem. Chodzi tu o wysokość stawki podatku vat. W Polsce jego stawka wynosi aż 23%. Korzystając z odprawy w Niemczech, można rozliczać sprowadzany samochód zgodnie ze stawkami obowiązującymi w tym państwie.

Niemieckie prawo przewiduje stawkę podatku vat w wysokości jedynie 19%. W niektórych przypadkach może to być naprawdę odczuwalna różnica. Największą korzyść odniesiemy z tytułu obniżonego vat, kiedy będziemy sprowadzali pojazd drogi, luksusowy. Im wyższa jego cena, tym większa oszczędność wynikająca z mniejszej stawki podatku. To właśnie z tego powodu, polscy importerzy korzystają z niemieckich portów, jako miejsca, w którym można przeprowadzić odprawę celną.

Słowem podsumowania

Sprowadzanie samochodu z USA może być opłacalne. Dodatkowo istnieją sposoby, które pozwolą zoptymalizować koszty związane z tym procesem. Jednym z nich jest skorzystanie z odprawy w niemieckim porcie. Tamtejsze prawo przewiduje bowiem niższą stawkę podatku vat, który wynosi 19% wartości sprowadzanego auta, podczas gdy odprawiając zakup w polskim porcie zapłacimy 23%. W przypadku droższych samochodów, może to być odczuwalna oszczędność.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone