Ci, którzy interesowali się importem pojazdów z Niemiec, na pewno zorientowali się, że w większości przypadków, to niemieckie porty wybierane są na miejsce przypłynięcia ze Stanów kontenerowca z samochodem. Pozornie mogłoby się wydawać, że dla polskiego nabywcy korzystniej byłoby wybrać Gdynię, skąd łatwiej będzie przetransportować auto pod adres docelowy. Nie jest to jednak prawdą. Decydując się na odprawę w niemieckich portach, zyskamy pewne korzyści, a proces ostatniego etapu transport, nie będzie o wiele droższy. Dlaczego zakup samochodu z USA z odprawą w Niemczech to najbardziej korzystna opcja? Sprawdźmy.
Spis treści
Niemieckie porty są najczęściej wybierane jako miejsce odprawy kupowanego samochodu zza wielkiej wody. Najbardziej powszechnym miejscem jest Bremerhaven, mała miejscowość portowa, która znajduje się na zachód od Hamburga. Zgodnie z unijnym prawem wewnątrzwspólnotowym, które umożliwia swobodne rozliczanie w państwach członkowskich, polski importer może skorzystać z odprawy dokonywanej w Niemczech.
A jest to atrakcyjna forma, która pozwala na poczynienie znaczących oszczędności. Wynikają one zarówno z tańszego transportu morskiego (prom przebywa krótszą drogę niż w przypadku odprawy w Gdyni), jak i mniejszych opłat.
Sprowadzanie pojazdów z Ameryki wiąże się z koniecznością uiszczenia kilku dodatkowych opłat, które związane są z odprawą celną. Jest to cło, akcyza oraz podatek vat.
Wszystkie mają charakter procentowy, który naliczany jest od wartości pojazdu. Pod uwagę brana nie jest cena rynkowa, a wartość zakupu, która widnieje na fakturze lub umowie kupna. Cło w przypadku samochodów osobowych wynosi 10%, a kiedy sprowadzamy pojazdy ciężarowe musimy się liczyć się ze stawką wynoszącą 22% wartości auta.
Nieco mniej zapłacimy w przypadku importu motocyklów. W zależności od pojemności jednostki napędowej, może to być 6% lub 8%. Akcyza naliczona może być w dwóch wymiarach. W tym przypadku również wchodzi w grę pojemność skokowa silnika. Samochody o jednostce do 2000 cm3 obłożone są akcyzą o wartości 3,1%, a w przypadku pojazdów silniejszych zapłacimy aż 18,6%. Pozostało jeszcze powiedzieć o podatku vat, który to właśnie odgrywa kluczową rolę w przypadku odprawy dokonywanej w Niemczech. Dlaczego?
Zakup samochodu z USA i jego odprawa w Niemczech jest korzystnym posunięciem. Chodzi tu o wysokość stawki podatku vat. W Polsce jego stawka wynosi aż 23%. Korzystając z odprawy w Niemczech, można rozliczać sprowadzany samochód zgodnie ze stawkami obowiązującymi w tym państwie.
Niemieckie prawo przewiduje stawkę podatku vat w wysokości jedynie 19%. W niektórych przypadkach może to być naprawdę odczuwalna różnica. Największą korzyść odniesiemy z tytułu obniżonego vat, kiedy będziemy sprowadzali pojazd drogi, luksusowy. Im wyższa jego cena, tym większa oszczędność wynikająca z mniejszej stawki podatku. To właśnie z tego powodu, polscy importerzy korzystają z niemieckich portów, jako miejsca, w którym można przeprowadzić odprawę celną.
Sprowadzanie samochodu z USA może być opłacalne. Dodatkowo istnieją sposoby, które pozwolą zoptymalizować koszty związane z tym procesem. Jednym z nich jest skorzystanie z odprawy w niemieckim porcie. Tamtejsze prawo przewiduje bowiem niższą stawkę podatku vat, który wynosi 19% wartości sprowadzanego auta, podczas gdy odprawiając zakup w polskim porcie zapłacimy 23%. W przypadku droższych samochodów, może to być odczuwalna oszczędność.
Usaimport.pl
Best Classic Car
Rob Service Spółka Cywilna
Konex
OZ Auto S.C.
Car-Coding
FM AUTO Sp. z o.o.
Moto Car Expert Piotr Jaszewski
Beemag BMW MINI kodowanie
MercDiag
Moto-Rzeczoznawca Michał Kamiński
Mobile Coders - BMW kodowanie
Navitronic
Panicz Automotive
Auto Art Service
Najbardziej niezawodne marki samochodów Nowe, niższe stawki podatku Vat w Niemczech Niemieckie samochody luksusowe, które warto sprowadzać do Polski Ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce – co warto wiedzieć?
Salvage, junk czy rebuilt? Wyjaśniamy co oznacza dany wpis w titlu. Zakup samochodu z USA a odprawa w Niemczech – co warto wiedzieć? Jaki VAT na samochody importowane z USA do Polski? Ile wynosi akcyza na samochody z USA sprowadzane do Polski? Ile wynosi cło na samochody z USA sprowadzane do Polski? Sprawdzamy! IAAI – zaufane aukcje aut z USA Auta z USA licytowane na Copart – co warto wiedzieć? Odprawa celna auta z USA – bezcenne wskazówki! Rejestracja auta z USA w Polsce. Krok po kroku! Jak kupić samochód z USA krok po kroku? Poradnik