Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Ford Fusion, czyli Mondeo z Ameryki

ford

 

Znany w Polsce i całej Europie Mondeo czwartej generacji przemierza amerykańskie drogi jako Ford Fusion. To dokładnie ten sam samochód, z tym że za Oceanem dostępna jest tylko wersja sedan. Dlaczego o tym piszemy? Powód jest jeden – import Forda Fusion z USA pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co więcej amerykańskie Fordy są bardzo dobrze wyposażone. Krótko mówiąc warto.

 

Spis treści

Ford Fusion z USA – silniki

 

W przeciwieństwie do Mondeo, Ford Fusion występuje tylko w wersji benzynowej. Do wyboru są jednostki Ecoboost (te same co w Europie) o pojemności 1.5; 1.6 oraz 2.0 oraz dostępnej tylko w amerykańskiej wersji Titanum 2.5 litra i mocy 240 KM. Do wyboru są także hybrydy.

W USA Ford Mondeo, czyli Fusion występuje także w odmianie Sport z największym silnikiem benzynowym V6 Biturbo o pojemności 2,7 l oraz mocy aż 325 KM. Tym samym model z napędem na cztery koła (AWD) staje się poważną konkurencją dla najmocniejszych wersji sedanów w swojej klasie, np. Opla Insignii OPC.

 

Ford Mondeo, a Fusion z USA – różnice

 

Ford Mondeo i Fusion z USA to te same auta, jednak jest między nimi kilka różnic, o których warto wiedzieć. W naszym artykule przedstawimy te najważniejsze.

 

Nadwozie

 

Jak już wspomnieliśmy amerykański Mondeo produkowany jest tylko w wersji sedan, które w Europie wybierane są rzadziej niż bardziej popularne kombi.

 

Konsola środkowa

 

Ford Fusion z USA od rocznika 2017 (model po faceliftingu))  w przeciwieństwie do europejskiego Mondeo posiada pokrętło na konsoli środkowej. Pokrętło służy do wyboru trybu pracy automatycznej skrzyni biegów – dokładnie tak jak w Jaguarach. To rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze niż klasyczny drążek.

 

Poduszki powietrzne

 

Tej różnicy nie widać gołym okiem i życzymy wszystkim, aby tak pozostało. Ford Fusion posiada poduszki dwustrzałowe, podczas gdy europejski Mondeo – zgodnie z przepisami wyposażony jest w jednostrzałowy airbag. Oznacza to, że standardowy zamiennik nie będzie pasował. Na szczęście nasze sklepy motoryzacyjne już uzupełniają ten deficyt.

 

Chłodnice

 

Kupując amerykańskiego Forda Fusion trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre chłodnice (wersja z silnikiem 2.5 L) są inne niż w europejskim Mondeo, dlatego trzeba będzie znaleźć serwis, który specjalizuje się w naprawach i wymianie części do Forda Fusion.

Nie jest to jednak duży problem, ponieważ po polskich drogach jeździ coraz więcej aut sprowadzonych z USA, a co za tym idzie mechanicy zyskują coraz większe doświadczenie w wymianie części oraz serwisie modelu Fusion. Również dystrybutorzy części zamiennych nadrabiają zaległości w tej kwestii i większość części oferują „od ręki”.

 

Wyposażenie

 

Amerykanie najczęściej kupują Forda Fisuion w jego bogatych wersjach (zwłaszcza Titanum) – z podgrzewanymi fotelami oraz dwustrefową, automatyczną klimatyzacją oraz całym katalogiem dodatkowych udogodnień.

Sprowadzając zatem uszkodzony i idealnie wyremontowany samochód możemy w bardzo kuszącej cenie zyskać auto, za które w Polsce zapłacilibyśmy nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone