Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Samochód na mienie przesiedleńcze z USA do Polski – co trzeba wiedzieć?

 

Postanowiłeś wrócić do Polski z USA? Chcesz ze sobą zabrać swój samochód, ale odstraszają cię opłaty celne? Spokojnie! Istnieją sytuacje, które pozwalają uniknąć wnoszenia płatności. Możesz sprowadzić do kraju samochód na mienie przesiedleńcze z USA. Pozwoli ci to na zachowanie pokaźnej kwoty w portfelu. Kiedy można skorzystać z takiej opcji? Sprawdzamy czym jest przesiedlenie mienia i, kiedy można je wykorzystać.

 

Spis treści

Co oznacza pojęcie „przesiedlenie mienia”?

 

Mienie przesiedleńcze z USA ma miejsce wtedy, kiedy osoba, która opuszcza Stany, zamierza zabrać se sobą swój majątek osobisty, który przeznaczony będzie na własne potrzeby. Co ważne, zasady określające warunki przesiedlenia mienia ustala prawo państwa, z którego osoba wyjeżdża, nie zaś, do którego zamierza dotrzeć. Obywatel państwa członkowskiego UE, poruszając się ze swoim mieniem po terenie UE, zwolniony jest z opłat celnych.

Jednak wszelkie migracje wraz z przewiezieniem mienia, które związane są z krajami nie należącymi do wspólnoty, podlegają opłatom celnym. Ich zadaniem jest ochrona rodzimego rynku. Jeżeli jednak wykażemy, że przewożone dobra mają przeznaczenie własnego użytku, w grę wchodzi mienie przesiedleńcze, które zwalnia z pewnych kosztów. Tak jest w przypadku samochodu przewożonego na mienie przesiedleńcze z USA.

 

Co zyskamy korzystając z prawa do przesiedlenia mienia?

 

Sprowadzany samochód na mienie przesiedleńcze z USA stwarza wiele korzyści finansowych i pozwala zachować całkiem pokaźną kwotę w portfelu. To możliwość poczynienia istotnych oszczędności. Co dokładnie wiąże się z mieniem przesiedleńczym? To przede wszystkim brak konieczności uiszczenia opłaty cła oraz akcyzy, które naliczane są od wartości pojazdu według skali procentowej.

Ważne! Zwolnienie z cła nie oznacza pełnego zwolnienia z podatku VAT oraz akcyzy. Wszelkie decyzje odnoszące się do opłat podatkowych, każdy organ podejmuje oddzielnie.

 

 

Kiedy można mówić o przesiedleniu mienia?

 

Mienie przesiedleńcze z USA do Polski to prawo, które nie przysługuje każdemu, kto wraca ze Stanów. Osoba taka musi spełniać takie wymogi. Oznacza to, że proces przesiedlenia samochodu z USA wymaga skompletowania pewnych dokumentów. Najważniejszy warunek dotyczy legalnego pobytu oraz jego minimalnej długości. Żeby móc skorzystać z przesiedlenia mienia, osoba musi wykazać co najmniej roczny legalny pobyt w Stanach Zjednoczonych oraz udokumentować półroczne korzystanie z auta, które ma zostać przesiedlone.

Na tym się jednak nie kończy. Proces ten dotyczy jedynie samochodów, które sprowadzane są do własnego użytkowania. Oznacza to, że po przyjeździe do Polski, auto nie może zostać od razu sprzedane. Co więcej, nie może być wykorzystywane w sposób inny, niż prywatna jazda. Zgodnie z tym wymogiem, pojazd nie może zostać zaliczony do majątku otwieranej firmy.

WAŻNE!

W ciągu 12 miesięcy elementy mienia przesiedleńczego, które zostały zwolnione z opłat celnych nie mogą być pożyczane, oddawane w zastaw, wynajmowane lub odstępowane, bez wcześniejszego poinformowania o tym właściwych organów.

 

Mienie przesiedleńcze a dokumenty

 

Oczywiście, skorzystanie z tej dogodnej opcji dla osoby powracającej do kraju, oznacza przygotowanie pewnych dokumentów i wypełnienia szeregu formalności, które będą stanowiły podstawę zwolnienia z opłat. Najważniejszy jest wniosek o zwolnienie cła, który oprócz podania będzie zawierał także dokumentację potwierdzającą legalny pobyt i użytkowanie pojazdu.

Wśród tych pierwszych, pomocna może być umowa o pracę lub potwierdzenie z urzędu skarbowego o odprowadzaniu podatku dochodowego przez okres przynajmniej roku. Ten drugi czynnik wymaga dołączenia dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zakupu. Oczywiście, dokumenty te muszą być wystawione na osobę, która stara się o uzyskanie zwolnienia z opłat importowych.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone