Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Czy stare samochody amerykańskie opłaca się sprowadzać do Polski?

 

Import samochodów ze Stanów Zjednoczonych to proces, którym trudni się coraz większa ilość Polaków. Wielu miłośnikom motoryzacji wydaje się, że jest to nieopłacalne ze względu na dużą ilość opłat dodatkowych, które importer musi uiścić, jak również złożony proces transportowy – nie jest to jednak prawdą. Sprowadzanie aut z USA może być nie tylko opłacalne, ale wręcz stanowić okazję. Istnieją szczególne kategorie pojazdów, które warto sprowadzać. Są nimi przede wszystkim zabytkowe auta z USA. Sprawdźmy, dlaczego stare samochody amerykańskie warto sprowadzać do Polski.

 

Spis treści

Dlaczego akurat klasyki z USA?

 

Stanowią łakomy kąsek dla miłośników motoryzacji na rynkach europejskich. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o design. Oryginalna linia architektoniczna, często wzbogacana chromem oraz niezwykła rzadkość takich pojazdów na drogach starego kontynentu, powoduje, że to, co w USA staje się starociem, w Europie nabiera miana klasyki, której pożąda każdy fan motoryzacji.

Samochody klasyczne z USA opłaca się sprowadzać nie tylko ze względu na możliwość posiadania unikatowego pojazdu, który podniesie prestiż naszej kolekcji. To także możliwość zarobienia oraz znacznie tańsze opłaty importowe.

 

Czy da się zarobić na zabytkowych samochodach z USA?

 

Stare samochody amerykańskie to nie tylko piękna gablota w naszym garażu. To możliwość zarobienia na inwestycji. Dlaczego? Pojazdy te w Stanach uchodzą za starocie i dlatego wystawiane są na aukcjach w naprawdę niskich cenach. Można je zatem kupić za przysłowiowe „grosze”.

Kiedy jednak znajdą się w Europie – ze starocia, auto nabiera miana oryginalnego luksusu. Oznacza to, że jego wartość na rynku europejskim od razu idzie w górę i to dużo. Sprzedaż takiego pojazdu może oznaczać naprawdę duży zarobek. Dla wielu miłośników motoryzacji możliwość posiadania rzadkiego amerykańskiego pojazdu jest wiele warta.

 

Zabytkowe auta amerykańskie sprowadzisz taniej!

 

Zostało już powiedziane, że ceny takich pojazdów bywają naprawdę wyjątkowo niskie. Jednak import starych samochodów z USA obłożony jest także pewnymi przywilejami, które sprawiają, że koszty tego procesu są znacznie tańsze. Każdy, kto interesował się szczegółami zakupu pojazdów na amerykańskim wtórnym rynku motoryzacyjnym, doskonale wie, że import możliwy jest jedynie po uiszczeniu opłaty cła, akcyzy i podatku VAT.

Znacznie podnosi to kwotę inwestycji. Kupując jednak stare auta, zyskujemy pewne profity.

Po pierwsze, cło i akcyza na samochody zabytkowe z USA jest całkowicie zniesiona.

Oznacza to, że nie poniesiemy w ogóle takich opłat. Podatek VAT wciąż będziemy musieli zapłacić. Jednak w przypadku starych samochodów, wynosi on nie 19% (odprawa w portach niemieckich) i 23% (odprawa w portach polskich), a jedynie 9% wartości pojazdu. Pozwala to na znaczne zmniejszenie opłat związanych ze sprowadzaniem pojazdów mechanicznych zza wielkiej wody. Zakup takich pojazdów stanowi okazję do taniego importu oraz możliwości nawet i zarobienia na tym procesie.

 

Kiedy można powiedzieć, że auto jest klasykiem?

 

Ci, którzy myślą, że kupując auto dziesięcioletnie lub niewiele starsze, zyskają miano importera zabytków, czyli samochodów, które zwolnione są z cła i akcyzy, a stawka podatku VAT jest w ich przypadku znacznie zmniejszona, należy wyprowadzić z błędu.

Prawo bowiem dokładnie określa, kiedy można mówić o pojeździe starym / zabytkowym / klasycznym.

Głównym kryterium są tu lata, które minęły od produkcji danego modelu. Za stare samochody z USA, które podlegają mniejszym opłatom, uchodzą auta co najmniej trzydziestoletnie. W przypadku pojazdów młodszych, nie uzyskamy wymienionych powyżej zniżek importowych.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone