Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce – co warto wiedzieć?

 

Każdy, kto interesuje się importem samochodu z USA do Polski, doskonale zdaje sobie sprawę, że zanim będzie mógł wsiąść do swojego nowego nabytku, będzie zobowiązany wykonać klika ważnych czynności. Są to zarówno kroki fizyczne dotyczące samego pojazdu, jak i formalności związane z dokumentacją. Sprawdźmy, jak wygląda ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce.

Spis treści

Przygotuj samochód

 

Zanim zajmiemy się wyszukiwaniem najlepszej oferty ubezpieczyciela, powinniśmy przygotować samochód do europejskich warunków. Pierwszym krokiem będzie wykonanie drobnych modyfikacji.

Przede wszystkim, modyfikacji podlega oświetlenie. Chodzi o usunięcie symetrycznych lamp mijania, które świecą jedynie na wprost. Europejski kodeks drogowy wymaga, by światła doświetlały również pobocze drogi. Kierunkowskazy również będą wymagały wymiany lub elektronicznej korekty. W większości pojazdów amerykańskich nie ma także tylnego światła przeciwmgłowego, które wymagane jest w warunkach europejskich.

Wiele pojazdów wymaga także zmiany wskaźnika prędkości, który pokazuje dane w milach, podczas gdy w Europie obowiązują kilometry. Następnym krokiem, kiedy już uzyskamy dokument potwierdzający dopuszczenie samochodu do ruchu, będzie przetłumaczenie wszelkiej dokumentacji pojazdu.

Może tego dokonać jedynie tłumacz przysięgły. Na końcu, będziemy potrzebowali dokumentów potwierdzających uiszczenie wszystkich niezbędnych opłat. Są to między innymi dokumenty potwierdzające opłacenie akcyzy, cła, podatku vat.

 

Kwestia OC

 

W pierwszej kolejności musimy zadbać o wykupienie ubezpieczenia OC, czyli standardowego, obligatoryjnego świadczenia odpowiedzialności cywilnej. Jest to niezbędny krok, który umożliwia przeprowadzenie rejestracji pojazdu. Bez wykupionej polisy, nie uda nam się nic załatwić w wydziale komunikacyjnym.

Z ubezpieczeniem OC nie będziemy mieli żadnego problemu. Bez trudu znajdziemy firmę, która zechce podpisać z nami umowę. Powszechnie panuje opinia, że wysokość składek ustalanych dla ubezpieczanych pojazdów ściągniętych z USA jest wyjątkowo wysoka. Mity takie powtarzane są nadzwyczaj często. Nie mają jednak pokrycia w rzeczywistości. Być może kiedyś rzeczywiście tak było. Obecnie jednak, że usługi firm ubezpieczeniowych znacznie się rozwinęły, a konkurencja wzrosła, wysokość stawki ubezpieczeniowej na pojazd kupiony w USA nie odstaje od normy. Nie musimy zatem mieć obaw, że utrzymanie takiego auta będzie wyjątkowo trudne pod kątem finansów.

 

Kwestia AC

 

Nieco inaczej kształtuje się sytuacja z kwestią polisy od zdarzeń losowych, która w skrócie bywa określana jako AC. Oczywiście, firmy chętnie podpiszą z nami taką umowę. Problem tkwi w czym innym. W przypadku polisy AC z naszego punktu widzenia najważniejsza jest wartość pojazdu. Im będzie ona wyższa, tym bardziej korzystna umowa.

Tymczasem, w przypadku samochodu, który został kupiony jako uszkodzony lub co gorsza, brał udział w wypadku, jego wartość naturalnie jest zaniżana. Ubezpieczyciele wykorzystują ten fakt i zaniżają wartość jeszcze bardziej do stawki, która nie odpowiada rzeczywistości. Polisa taka może być zatem niekorzystna dla właściciela pojazdu. Składka może zostać zawyżona, a w przypadku niepowołanego zdarzenia losu, odszkodowanie zdecydowanie zaniżone.

 

Sąd wsparciem?

 

Istnieją teorie, które mówią, że w przypadku problemu z zaniżaniem wartości pojazdu powypadkowego przez ubezpieczyciela, może pomóc sąd. Nie do końca jednak tak jest. Wyroki w tych kwestiach bywają bowiem różne. Orzekanie tego problemu jest rzeczywiście kłopotliwe. Z jednej strony bowiem, auto zostało naprawione, uszkodzone elementy wymienione, a usterki poprawione, zatem jest już w pełni sprawne.

Z drugiej strony jednak, samochód, który brał udział w wypadku, na zawsze pozostanie już pojazdem powypadkowym, co rzeczywiście w pewnej mierze zaniża jego wartość.

 

Podsumowanie

 

Ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce nie stanowi żadnego problemu. Bez trudu znajdziemy ubezpieczyciela, który podpisze z nami umowę na polisę OC. Nie musimy bać się wysokości stawki. Informacje o bardzo wysokich kosztach ubezpieczenia są mitem. Pewne problemy mogą się pojawić przy wykupie polisy AC. Większość sprowadzanych aut z USA to pojazdy uszkodzone lub powypadkowe. Ich remont w pełni usuwa problem i stają się one sprawnymi samochodami. Firmy ubezpieczeniowe jednak wykorzystują ten fakt i zaniżają wartość pojazdu, co niekorzystnie wpływa dla klienta.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone