Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

NEWSY - AUTA Z USA

Zatłoczenie portów w USA – zagrożenie ekonomiczne

 

Dziesiątki statków towarowych zakotwiczonych na zachodnim wybrzeżu mogą czekać nawet cztery tygodnie, zanim będą mogły zacumować, donosi The Daily Mail. Przepełnienie portów morskich w USA jest nadal na wyjątkowo wysokim poziomie. Szacuje się, że z dziesięciu najbardziej ruchliwych portów w kraju, co najmniej siedem regularnie spotyka się z zatłoczeniem. Przyczyny są zróżnicowane i złożone – między innymi są to ograniczenia infrastrukturalne, braki w sprzęcie oraz niedoskonałości w łańcuchu dostaw. Pandemia COVID-19 dodatkowo obciążyła logistykę przepływu towarów. Rezultatem jest stały zator w wielu portach. Statki stacjonują na morzu przez wiele dni, a nawet tygodni, czekając na rozładunek. Kontenery morskie są składowane piętrowo na zapchanych terminalach, a ciężarówki oczekują godzinami w kolejkach do przeładunku.

Port of Los Angeles

Zatłoczenie pogarsza się w jednym z dwóch szczytowych sezonów roku kalendarzowego dla globalnego zapotrzebowania na żeglugę. Zatory odbijają się echem w całym łańcuchu dostaw, stając się istotną barierą handlową zarówno dla eksportu, jak i importu, z negatywnym wpływem na gospodarkę. Nie ma szybkich rozwiązań. Kilka portów współpracuje z operatorami terminali i spedytorami w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań mających na celu złagodzenie zatorów.

Spis treści

Import pojazdów do Europy

Firmy licytujące pojazdy na aukcjach w USA, muszą uzbroić się w cierpliwość. W zależności od lokalizacji portu, termin załadunku oraz wysyłki samochodów może się wydłużyć od 2 do 7 tygodni.  Kolejnym negatywnym następstwem opóźnień w portach są opłaty naliczane przez spedytorów. Wydłużony czas przestoju kontenerów w porcie, wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów frachtu morskiego.

Port of Los Angeles

Aktualny stan

W Kalifornii poza głównymi portami powstają rekordowe kolejki kontenerowców. W tym tygodniu 40 statków czekało na rozładunek w sąsiednich portach Los Angeles i Long Beach w południowej Kalifornii – w tym miesiącu porty te przeszły na tryb pracy 24/7.

W porcie w Nowym Jorku i New Jersey kolejka urosła do najwyższego poziomu od kwietnia.

Ponadto, w portach Savannah oraz Houston nie przewiduje się poprawy sytuacji logistycznej w najbliższym czasie.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone