Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Ile wynosi cło na samochody z USA sprowadzane do Polski? Sprawdzamy!

O tym, że import samochodu z USA do Polski obłożony jest wieloma dodatkowymi kosztami, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Są to koszty związane z załatwieniem formalności, transportu oraz uiszczeniem obowiązkowych opłat importowych. Należą do nich cło, akcyza i podatek vat. Dzisiaj sprawdzamy czym jest cło, jaka jest jego stawka oraz czy istnieje możliwość zostania zwolnionym z konieczności zapłaty.

Co to jest to cło?

Idea opłaty celnej zakłada ochronę wymiany handlowej. Cło jest nakładane na towary sprowadzane zza granicy, a w przypadku państw członkowskich Unii Europejskiej, spoza terenu wspólnoty. Nie wszystkie produkty podlegają ocleniu. Samochody należą do tej grupy, na którą opłata ta jest nakładana.

Decydując się zatem na import samochodu z USA, musimy liczyć się z faktem, że opłaty celne za auto zostaną nałożone. Co więcej, prawo przewiduje również cło na części samochodowe z USA. Opłata zostanie naliczone zatem, kiedy kupimy np. sam zderzak. Cło zapewnia legalny przebieg operacji.

Jak naliczane jest cło?

Nie istnieje żadna konkretna stawka, jaką importer musi zapłacić sprowadzając do Polski pojazd zza wielkiej wody. Cło ma bowiem charakter procentowy, czyli wysokość opłaty naliczana jest od wartości sprowadzanego samochodu. W każdym przypadku będzie zatem to inna kwota.

Opłaty celne za samochód stanowią obligatoryjne koszty, które należy ponieść, żeby odprawa mogła zostać zakończona. Procentowa wartość cła naliczana jest nie od rynkowej wartości samochodu, a od realnej ceny jaką nabywca zapłacił. Procent będzie naliczany zatem od sumy, która widnieje na fakturze lub umowie kupna.

Ile wynosi cło z USA?

Zostało powiedziane, że cło od samochodu sprowadzonego z USA ma charakter procentowy. Oznacza to zatem, że im droższy samochód kupujemy, tym więcej zapłacimy podczas odprawy celnej. W przeciwieństwie jednak do akcyzy, która rozróżnia pojemność silnika, cło zawsze ma charakter stały, bez względu na moc sprowadzanego samochodu.

W przypadku aut osobowych stawka celna wynosi 10% wartości pojazdu, a 22% kiedy sprowadzamy pojazdy ciężarowe. Rozróżnienie pojemności skokowej silnika ma miejsce w przypadku sprowadzania motocyklów. W zależności od ich mocy, zapłacimy 6% lub 8%.

Czy cło w Niemczech jest mniejsze?

Dokonując odprawy celnej w Niemczech, zapłacimy mniejszy podatek vat. W związku z tym, wiele osób zastanawia się czy dokładnie tak samo będzie z opłatą celną. Odpowiedź jednak nie będzie satysfakcjonująca.

Bez względu na miejsce, w którym będziemy przeprowadzać odprawę celną, stawki procentowe będą takie same.

Zwolnienie z cła

Nie możemy liczyć na mniejszą stawkę procentową opłaty celnej w zależności od wybranego portu, w którym przeprowadzimy odprawę. Jednak istnieją przypadki, kiedy importer może być całkowicie zwolniony z konieczności uiszczenia tej opłaty.

Taka sytuacja dotyczy sprowadzania samochodów zabytkowych, które są całkowicie zwolnione z obowiązku opłaty celnej.

Jakie pojazdy można zaliczyć do takiej kategorii? Są to samochody, które liczą co najmniej trzydzieści lat. Nie jest to jednak jedyny wymóg, jakie auto musi spełnić. Zabytki to pojazdy, które także posiadają oryginalne główne elementy konstrukcyjne.

Mienie przesiedleńcze a cło

Wyjątkową sytuacją jest sprowadzanie auta w ramach tzw. mienia przesiedleńczego, które również zwalnia z obowiązku zapłaty cła.

Co to jest? Jest to proces, który dotyczy osób powracających ze Stanów do Polski. Muszą oni jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze, należy udokumentować co najmniej roczny legalny pobyt na terenie USA, a także co najmniej półroczne użytkowanie pojazdu.

Mienie przesiedleńcze przysługuje osobom, które wracając do kraju, zabierają ze sobą swój samochód, którym zamierzają jeździć. Z cła zostaniemy zatem zwolnieni jedynie w sytuacji, kiedy sprowadzany pojazd ma przeznaczenie użytkowe. Nie może on być sprzedany w przeciągu co najmniej pół roku, ani wciągnięty do majątku firmowego. Auto takie ma prywatne przeznaczenie.

W przypadku, kiedy osoba zwolniona z opłaty celnej w ramach mienia przesiedleńczego, nie spełni po powrocie wymagań, czyli np. sprzeda pojazd w terminie niedozwolonym, będzie musiała opłacić cło.

Podsumowanie

Opłata celna narzucana jest na towary ściągane spoza granic wspólnoty celem zabezpieczenia wymiany handlowej. Ma ona charakter procentowy i naliczana jest od wartości realnego pojazdu, a właściwie od kwoty, jaką importer zapłacił za dany samochód.

Jej wysokość wynosi:

  • 10% za samochody osobowe
  • 22% za samochody ciężarowe
  • 6% lub 8% za motocykle
AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone