Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Rejestracja auta z USA w Polsce. Krok po kroku!

rejestracja auta z usa

 

Samochody z Ameryki cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Docenia się ich styl, jakość wykonania, moc i kulturę jazdy. Niestety wielu potencjalnych nabywców pojazdów rodem ze Stanów, jest skutecznie odstraszanych przez formalności, które – rzekomo – trzeba wypełnić po ich nabyciu. Jak przebiega rejestracja samochodu z USA? Jakie przepisy obowiązują? Krok po kroku pokażemy, co należy zrobić, aby bez kłopotu zarejestrować auto w Polsce.

Spis treści

Rejestracja pojazdów z USA a opłaty

Osoba nabywająca samochód zza oceanu i chcąca dokonać jego rejestracji na terenie Polski, musi pamiętać o konieczności uiszczenia określonych opłat transferowych.

Pierwszą z nich jest cło, które należy uiścić w momencie dotarcia auta do Europy. Podobnie jest też w przypadku podatku VAT, który należy opłacić w europejskim porcie docelowym.

Co ciekawe – proceder ten jest znacznie bardziej opłacalny na terenie Niemiec. Dlatego sprowadzając auto ze Stanów, lepiej wyładować go w którymś z niemieckich portów. Należy również pamiętać o zapłacie akcyzy, którą uiszczamy na terenie Polski.

Dokumenty do przetłumaczenia

Rejestracja samochodu z USA wymaga posiadania kompletnej dokumentacji, która powinna być przetłumaczona tylko i wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowanego tłumacza przysięgłego.

W celu przetłumaczenia w/w dokumentów, koniecznie należy się zgłosić do osoby posiadającej odpowiednią licencję do wykonywania tego zawodu. W przeciwnym razie polskie urzędy nie będą honorować przedstawionej dokumentacji, co znacznie wydłuży proces rejestracji pojazdu w Polsce, i przełoży się na znacznie wyższe koszty całego procesu.

Kwestie techniczne

Nie jest tajemnicą, że w Stanach Zjednoczonych obowiązują nieco inne przepisy dotyczące kwestii technicznych tamtejszych samochodów. Oznacza to konieczność wykonania drobnych przeróbek, w celu dostosowania auta do polskich warunków jazdy.

Zwykle najczęściej kowersja wiąże się z przeróbką oświetlenia. Samochody rodem z USA mają nieco inaczej skonstruowane reflektory, które najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić. W celu dokładnego ustalenia listy wymaganych przeróbek, należy zgłosić się jednej z wielu firm zajmujących się dostosowywaniem aut ze Stanów Zjednoczonych do warunków europejskich.

Jak przebiega rejestracja auta z USA?

Ostatnim krokiem jest otrzymanie wymarzonych tablic rejestracyjnych z wydziału komunikacyjnego, czyli – mówiąc prościej – rejestracja amerykańskiego pojazdu.

Co do zasady, cała procedura nie różni się zbytnio od rejestracji auta z Polski. W Urzędzie Miasta tożsamym dla miejsca zamieszkania, należy przełożyć dokumentację przewozowej odprawy celnej, która jednocześnie potwierdza nasze prawa do danego pojazdu (przetłumaczona umowa kupna – sprzedaży). Niezbędna będzie też dokumentacja potwierdzająca pozytywny odbiór techniczny pojazdu. Rzecz jasna będzie nam też potrzebny dowód tożsamości oraz pisemne potwierdzenie opłacenia podatku i opłaty skarbowej w wysokości 260 złotych.

Podsumowanie

Rejestracja auta z USA tylko trochę odbiega od dobrze wszystkim znanych, standardowych procedur. Co ważne – nie pociąga ona za sobą zbyt wysokich kosztów i nie trwa w nieskończoność. Pamiętajmy, że na rejestrację samochodu z USA mamy 30 dni od momentu wjazdu do Polski!

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone