Samochody z Ameryki cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Docenia się ich styl, jakość wykonania, moc i kulturę jazdy. Niestety wielu potencjalnych nabywców pojazdów rodem ze Stanów, jest skutecznie odstraszanych przez formalności, które – rzekomo – trzeba wypełnić po ich nabyciu. Jak przebiega rejestracja samochodu z USA? Jakie przepisy obowiązują? Krok po kroku pokażemy, co należy zrobić, aby bez kłopotu zarejestrować auto w Polsce.
Spis treści
Osoba nabywająca samochód zza oceanu i chcąca dokonać jego rejestracji na terenie Polski, musi pamiętać o konieczności uiszczenia określonych opłat transferowych.
Pierwszą z nich jest cło, które należy uiścić w momencie dotarcia auta do Europy. Podobnie jest też w przypadku podatku VAT, który należy opłacić w europejskim porcie docelowym.
Co ciekawe – proceder ten jest znacznie bardziej opłacalny na terenie Niemiec. Dlatego sprowadzając auto ze Stanów, lepiej wyładować go w którymś z niemieckich portów. Należy również pamiętać o zapłacie akcyzy, którą uiszczamy na terenie Polski.
Rejestracja samochodu z USA wymaga posiadania kompletnej dokumentacji, która powinna być przetłumaczona tylko i wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowanego tłumacza przysięgłego.
W celu przetłumaczenia w/w dokumentów, koniecznie należy się zgłosić do osoby posiadającej odpowiednią licencję do wykonywania tego zawodu. W przeciwnym razie polskie urzędy nie będą honorować przedstawionej dokumentacji, co znacznie wydłuży proces rejestracji pojazdu w Polsce, i przełoży się na znacznie wyższe koszty całego procesu.
Nie jest tajemnicą, że w Stanach Zjednoczonych obowiązują nieco inne przepisy dotyczące kwestii technicznych tamtejszych samochodów. Oznacza to konieczność wykonania drobnych przeróbek, w celu dostosowania auta do polskich warunków jazdy.
Zwykle najczęściej kowersja wiąże się z przeróbką oświetlenia. Samochody rodem z USA mają nieco inaczej skonstruowane reflektory, które najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić. W celu dokładnego ustalenia listy wymaganych przeróbek, należy zgłosić się jednej z wielu firm zajmujących się dostosowywaniem aut ze Stanów Zjednoczonych do warunków europejskich.
Ostatnim krokiem jest otrzymanie wymarzonych tablic rejestracyjnych z wydziału komunikacyjnego, czyli – mówiąc prościej – rejestracja amerykańskiego pojazdu.
Co do zasady, cała procedura nie różni się zbytnio od rejestracji auta z Polski. W Urzędzie Miasta tożsamym dla miejsca zamieszkania, należy przełożyć dokumentację przewozowej odprawy celnej, która jednocześnie potwierdza nasze prawa do danego pojazdu (przetłumaczona umowa kupna – sprzedaży). Niezbędna będzie też dokumentacja potwierdzająca pozytywny odbiór techniczny pojazdu. Rzecz jasna będzie nam też potrzebny dowód tożsamości oraz pisemne potwierdzenie opłacenia podatku i opłaty skarbowej w wysokości 260 złotych.
Rejestracja auta z USA tylko trochę odbiega od dobrze wszystkim znanych, standardowych procedur. Co ważne – nie pociąga ona za sobą zbyt wysokich kosztów i nie trwa w nieskończoność. Pamiętajmy, że na rejestrację samochodu z USA mamy 30 dni od momentu wjazdu do Polski!
Zapraszamy do kontaktu z redakcją serwisu pod adresem e-mail: biuro@autazusa.pl
Kontakt
Ogłoszenia: ogloszenia@autazusa.pl
Regulamin
Usaimport.pl
Beemag BMW MINI kodowanie
Biuro Akcyz i Tłumaczeń
Konex
OZ Auto S.C.
Car-Coding
Auto Art Service