Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Salvage, junk czy rebuilt? Wyjaśniamy co oznacza dany wpis w titlu.

Jakie są rodzaje aktów własności samochodów z USA?

Podamy tutaj krótki opis różnych typów z którymi można spotkać się na aukcjach.

Certificate of origin

Jest to pierwszy dokument tytułowy wystawiony przez producenta pojazdu dealerowi, do którego pojazd został dostarczony. Dokument ten służy do przekazania pojazdu pierwszemu właścicielowi i uzyskania tytułu prawnego.

Jest to podobne do świadectwa pochodzenia używanego przez niektórych producentów pojazdów importowanych lub krajowych.

Clear Title (bez wpisów o uszkodzeniach)

Taki typ dokumentu mają auta bezkolizyjne, lub pochodzące z wypożyczalni.

Salvage (odzyskany) lub Rebuidable (przeznaczony do odbudowy)

Gdy w pojeździe dochodzi do jakiegoś zdarzenia związanego z kolizją lub kradzieżą, którego skutkiem jest wypłata odszkodowania, zostaje on obrandowany jako Salvage lub Rebuildable. Decyzję o umieszczeniu tytułu w stanie uszkodzonym zwykle podejmuje firma ubezpieczeniowa, która wypłaca odszkodowanie za pojazd. Firma ubezpieczeniowa może zdecydować o umieszczeniu tytułu powypadkowego na każdym pojeździe, na który zdecyduje się, nawet jeśli szkody są niewielkie lub żadne. Tytuł Salvege lub Rebuidable są prawie zawsze trwałymi oznaczeniami w titlu, których nie można usunąć. W rzadkich przypadkach bardzo złożony i kosztowny proces rekonstrukcji pojazdu i kontroli może poprawić status na Clear, ale zazwyczaj wiąże się to z dużymi wydatkami w warunkach amerykańskich i takie auta są chętnie eksportowane.

Tytuły odzyskane (Slavage, Rebuildable) można zawsze zarejestrować do użytku drogowego. W niektórych stanach – podobnie jak w Polsce – wymagana jest kontrola, aby upewnić się, że pojazd jest bezpieczny na drodze, a wszelkie części używane do naprawy są legalne i mają zweryfikowane pochodzenie.

Junk title

Tytuł, który został sprzedany na złomowisko. W rzadkich przypadkach bardzo złożony i kosztowny proces rekonstrukcji pojazdu i kontroli może poprawić status auta z tytułem Junk, ale zazwyczaj wiąże się to z większymi wydatkami, niż jest wart pojazd.

Reconstructed / Rebuilt (zrekonstruowany, odbudowany)

Pojazd, który został naprawiony dostaje taki właśnie title. Wydawany jest on przez firmę ubezpieczeniową lub warsztat blacharski, centrum zderzeń lub licencjonowanego rebuildera. Pojazd ze zrekonstruowanym tytułem prawnym można zarejestrować do ruchu drogowego, ale może podlegać wymogowi inspekcji w celu sprawdzenia, czy naprawa została wykonana poprawnie.

Certificate of destruction (certyfikat zniszczenia)

Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie za pojazd i przejęło własność ubezpieczonego, ma możliwość wydania takiego titla. W takim przypadku pojazd jest przeznaczony do zniszczenia i nigdy nie może być używany na drogach ani zarejestrowany. Pojazd posiadający taki title może czasami być w bardzo dobrej kondycji i posiadać jedynie małe uszkodzenia. Firma ubezpieczeniowa podejmuje jednak czasami decyzję o uniemożliwieniu korzystania z samochodu w ruchu drogowym, aby ograniczyć swoją ewentualną odpowiedzialność w przypadku, gdyby samochód brał udział w następnej kolizji lub po prostu nie chce wydawać pieniędzy na szczegółową kontrolę i pozbyć się auta.

Parts only (na części)

Pojazd przeznaczony tylko na części.

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone