Portal miłośników samochodów Amerykańskich

firmy porady newsy ze świata

PORADY - IMPORT AUT Z USA

Import aut z USA bez tajemnic. Wywiad z pośrednikiem w sprowadzaniu aut

sprowadzanie aut bez tajemnic

Przeczytaj wywiad z Marcinem Butlerem – pasjonatem motoryzacji oraz właścicielem firmy Usaimport.pl specjalizującej się w sprowadzaniu samochodów zza Oceanu.

Spis treści

Dlaczego opłaca się sprowadzać auta z USA?

MB: Import aut z USA zapewnia pakiet konkretnych korzyści. Po pierwsze, amerykański rynek zapewnia olbrzymi wybór pojazdów idealnie wkomponowanych w indywidualne oczekiwania. Po drugie, na sprowadzeniu uszkodzonego pojazdu wysokiej klasy zza Oceanu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zasada jest bardzo prosta – im droższe auto sprowadzamy, tym więcej możemy zyskać. Ważnym argumentem jest także fakt, że większość używanych i powypadkowych samochodów z USA posiada świetnie udokumentowaną historię.

Ile kosztuje import auta zza Oceanu?

MB: Cena importu auta z USA jest ściśle związana z ceną wybranego modelu samochodu, jego rocznikiem oraz stopniem uszkodzenia. Po naprawie samochodu w polskim warsztacie nabywca oszczędza na poziomie 25-50% w stosunku do ceny, jaką musiałby zapłacić za to samo auto sprowadzone z rynku europejskiego.

W naszej firmie oczywiście dokładamy wszelkich starań, aby koszt sprowadzenia auta z USA był jak najniższy, a jednocześnie, aby jakość samochodu była możliwie jak najwyższa.

Z jakimi formalnościami wiąże się import?

MB: Import z USA wiąże się z dużą ilością dokumentacji i procedurami związanymi z nabyciem auta, transportem oraz całym katalogiem czynności administracyjno-skarbowych. Jako doświadczona firma dysponujemy sprawdzonym know-how, dzięki któremu szybko i co najważniejsze, skutecznie realizujemy cały proces sprowadzenia samochodu ze Stanów Zjednoczonych Ameryki – od zakupu, przez procedury celne, aż po dostarczenie samochodu pod wskazany adres w Polsce.

Czy sprowadzenie auta w wersji „zrób to sam” jest trudne?

MB: Sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych przez osobę indywidualną jest jak najbardziej możliwe, jednak wiąże się ze sporą liczbą ograniczeń oraz często wyższymi kosztami samej transakcji.

Kowalski nie posiada licencji dilera, dlatego uzyskuje jedynie dostęp do aukcji publicznych, które organizują tylko niektóre domy aukcyjne. Warto podkreślić, że na te aukcje trafiają z reguły samochody nieporównywalne pod względem jakości do aut, które można nabyć na aukcjach dilerskich.

Kolejna kwestia dotyczy podatków. Klient indywidualny, nabywając amerykańskie auto na aukcji, zobowiązany jest do uiszczenia lokalnego podatku – np. w wysokości 9%. Niestety zdarza się, że o tych dodatkowych kosztach Klient dowiaduje się już po dokonaniu zakupu. Ta przykra niespodzianka niespodziewanie podnosi całkowity koszt sprowadzenia samochodu o znaczną kwotę.

Dość sporym kłopotem jest brak możliwości lub wiedzy, aby dokonać dokładnej weryfikacji samochodu wystawionego na aukcji, którego zdjęcia lub opis mogą być „podrasowane”. W przeciwieństwie do licencjonowanego dilera Klient nie posiada procedur, dlatego proces zakupu oraz związane z nim procedury często bardzo się wydłużają.

Krótko mówiąc import auta z USA można dokonać w wersji „zrób to sam”, ale lepiej to zrobić z wyspecjalizowaną firmą – zyskamy większy wybór samochodów, lepszą wiedzę na temat wybranego pojazdu, zaoszczędzimy na podatku lokalnym i zyskamy na czasie.

Jak się upewnić, że opis i zdjęcia odpowiadają stanowi faktycznemu?

MB: Specjaliści z dużym doświadczeniem w zakresie importu aut z USA potrafią szybko i skutecznie wychwycić wszystkie próby „podrasowania” opisów oraz wykonanych zdjęć. W naszej firmie wnikliwie analizujemy dilerskie bazy danych, w razie potrzeby kontaktujemy się z towarzystwami ubezpieczeniowymi i analizujemy przekazaną dokumentację oraz wcześniejsze zdjęcia. Dzięki temu odradzamy lub rekomendujemy naszym Klientom wybór konkretnych pojazdów.

Jak wybrać dobrą firmę specjalizującą się w imporcie aut z USA?

MB: Tak jak w każdej branży kluczowe jest doświadczenie, wiarygodność oraz skuteczność. Te wartości najlepiej odzwierciedla liczba pomyślnie zrealizowanych transakcji oraz rzetelne opinie zadowolonych Klientów. Nasza firma może pochwalić się liczbą ponad 1000 sprowadzonych samochodów z USA oraz dużą ilością rekomendacji oraz poleceń tzw. pocztą pantoflową.

Jakie usługi obejmuje prowizja dla takiej firmy?

MB: Wynagrodzenie, nazywane także prowizją dla firmy specjalizującej się w sprowadzaniu samochodów z USA, obejmuje szereg specjalistycznych usług – pomoc w wyborze optymalnego modelu, weryfikację historii pojazdu, jego zakup oraz realizację całej procedury sprowadzenia auta.

Mam tu nam myśli przede wszystkim rekomendację firmy transportowej, tłumaczenie dokumentów oraz dopilnowanie odprawy celnej.

Nasza praca nie kończy się w momencie dostarczenia auta pod wskazany adres na terenie Polski, ponieważ zawsze udzielamy wskazówek i pomagamy wybrać serwis, w którym samochód zostanie przystosowany do jazdy po europejskich drogach.

Jakie samochody najczęściej sprowadzają Polacy?

MB: W kontekście importu aut z USA do Polski jak najbardziej możemy mówić o trendach. Polacy najczęściej z USA sprowadzają SUVy, np. Volvo XC90, Volvo XC60, BMW X 3 i X5, Audi q5, czy Ford Escape’a, BMW x3, niemieckie sportowe limuzyny, takie jak BMW M3 i M4, Mercedesy klasy C i E oraz Audi S3 i S4.

Obserwujemy także wzrost zainteresowania muskularnymi sedanami, takimi jak, Chevrolet Corvette, czy Dodge Camaro lub Charger. Klienci poszukują także dużych amerykańskich aut rodzinnych, wśród których prym wiedzie – Dodge Grand Caravan, czy Chrysler Pacifica. Oczywiście jest grono pasjonatów oraz inwestorów, którzy sprowadzają amerykańskie klasyki.

Jakich modyfikacji należy dokonać po sprowadzeniu auta?

Jak zwykle wszystko zależy od sprowadzonego pojazdu. Nie mniej jednak nowoczesne auta nie wymaga większych przeróbek, które najczęściej ograniczają się do przystosowania oświetlenia, a mówiąc konkretnie, diod w tylnych lampach.

Dziękuję za rozmowę

MB: Również dziękuję.

Zobacz inny wywiad Marcina pod tytułem:

AUTA Z USA 2019 Wszelkie Prawa Zastrzeżone